Az árfolyammozgásnál is fontosabb érv lehet az optimizmusra, hogy fundamentális oldalon is az eurótérséget sújtó adósságválság enyhülésének láthatjuk jeleit. Ebből a szempontból az utóbbi hetek legfontosabb változása, hogy a PIGS országok közül többek relatíve sikeres adósságértékesítésen vannak túl vagy éppen folyamatban. A hét elején a Financial Times hasábjain volt olvasható, hogy a legnagyobb ilyen „problémás” állam, Spanyolország államkötvényei iránt ugrott meg az érdeklődés, elsősorban a távol-keleti befektetők körében, pedig ezeket ilyen téren a legóvatosabbak között tartják számon, akik alaposan megnézik, hova teszik a pénzüket. A múlt héten egymilliárd eurós vételi ajánlatot nyújtott be a kínai devizatartalékokat kezelő Safe alap 10 éves futamidejű spanyol kötvények iránt, ebből 400 millió eurót el is fogadott a madridi adósságkezelő szolgálat. A kínaiak két hónapja még messze elkerülték ezeket a kockázatosabb európiacokat, viszont a mostani megjelenésüket, úgy tűnik, többen szeretnék kihasználni. Ezen a héten hosszú idő után először már görög kötvényaukciót is tartottak – miután a túl magas hozamok miatt a 12 hónapos lejáratú adósságértékesítést elhalasztották –, kedden sikerült 26 hetes kincstárjegyeket eladni, ráadásul a tervezett mennyiségen felül, köszönhetően a 3,64-szeres lefedettségnek. A 4,55 milliárd euró értékben benyújtott ajánlatokból 1,265 milliárdot fogadott el Athén, ez jó teljesítmény – mondják elemzők, de hozzáteszik, arra még azért kevés, hogy az ország a júliusban lejáró 2,16 milliárd eurós adósságát teljes egészében a piacról tudja finanszírozni. Tegnap aukciókat tartottak Olaszországban, Portugáliában és Németországban is, és sehol nem volt reális veszély a kiszáradás, sőt az utóbbi hetekhez képest lefelé korrigáltak a kamatok.
Érzékelhetően enyhül a nyomás az eurón – osztja meg tapasztalatait Kovács Mátyás, a Raiffeisen Bank szakértője, aki szerint a legfontosabb jelzések között meg kell említeni, hogy az euró gyengülésére játszó shortpozíciók száma a két hónappal ezelőtti csúcshoz képest a harmadára esett. Kis technikai elemzést is megosztott a szakember, mint mondta, jól látszik egy fordított fej-váll alakzat az euró-dollár kurzusán, ez azt jelzi előre, hogy 1-2 hónapos időtávon az 1,31-es árfolyamszint fölé erősödik vissza a közös térség fizetőeszköze. Kovács Mátyás szerint túlzottak voltak a piaci aggodalmak az eurózóna felbomlásáról, és most ezt a piaci túlszaladást dolgozza vissza a közös pénz; ráadásul a folyamatot olyan negatív hírek sem akasztják meg, mint amelyek akár csak néhány hete is pánikkeltésre lettek volna alkalmasak. Például, hogy a Moody’s International kedden két fokozattal leminősítette a hosszú távú portugál devizaadósságot, amit tegnap nyolc portugál bank leminősítése követett.
EKB: itt a program vége
A kötvénypiaci élet visszatértét ünnepelheti az Európai Központi Bank (EKB) is, amely május 10-e óta kényszerül államkötvény-vásárlásokra a gyengébb pénzügyi helyzetű országok állampapírpiacain, hogy így serkentse ott a likviditást. Bár erre nincs mandátuma az EKB-nak, és nem kis politikai vihart is kavart a program, amelyről Jean-Claude Trichet, a jegybank elnöke már jelezte, hogy hamarosan véget ér.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.