A BÉT részvényindexe, a BUX a múlt héten jelentősen, 369,14 ponttal, 1,59 százalékkal csökkent, 22.850,10 ponton zárt pénteken. Az index a 2009. december végi 21.227,01 pontos értékénél jelenleg 1.623,01 ponttal, 7,6 százalékkal áll magasabban.
A heti részvényforgalom 69,14 milliárd forint volt, míg az előző héten 91,11 milliárd forint értékben születtek üzletek. Az összforgalom közel 56,76 százalékát az OTP részvények adásvétele tette ki. A Mol 24,72 százalékkal, a Richter 5,78 százalékkal, a Magyar Telekom pedig 4,18 százalékkal részesedett.
A hét első kereskedési napján alacsony fogalom és érdektelenség jellemezte a magyar börzét, amelyre a pozitív amerikai és európai befektetői hangulat sem hatott. Ennek eredményeképpen a BUX - alulmúlva mind a közép-kelet-európai régiós, mind a többi európai indexet - 0,71 százalékos csökkenéssel, 23.055,39 ponton zárt.
A piac kíváncsian várta Fed nyíltpiaci bizottságának keddi kamatdöntő ülését, illetve az azt követő kommentárt. A magyar papírok továbbra szűk sávban mozogtak, és nem is érkezett olyan hír, amely kilendíthette volna az indexet ebből, így a BUX ismét csökkenéssel zárta a napot.
Elemzők ugyanakkor kiemelték a forint erősödését, és jó jelnek tartották, hogy a forint annak ellenére erősödött, hogy az ír kötvények kockázati hozamfelára megugrott, hétfőn rekordot döntött, 4 százalék fölé emelkedett.
A Fed aztán az elemzői várakozásoknak megfelelően nem változtatott az alapkamaton, és nem jelentett be újabb intézkedést sem, ugyanakkor újabb monetáris stimulust helyezett kilátásba. A hírre ismét emelkedett az arany ára, és a kötvénypiac is fellendült, a jó hangulatot a részvénypiacok mégsem tudták lekövetni.
A hét további részében az érkező negatív makroadatok és az ír gazdasággal kapcsolatos aggodalmak is a gyengülés felé húzták a piacokat. Az amerikai fogyasztó bizalmi indexben és az európai feldolgozóipari aktivitást előrejelző adatokban a vártnál nagyobb visszaesés mutatkozott, az Egyesült Államokban pedig újra nőtt a munkanélküliségi segélykérelmet benyújtók száma. Csak a lakáspiacról érkeztek vártnál jobb hírek: a megkezdett házépítések és a kész házak eladásainak volumene is növekedést jelzett.
A negatív nemzetközi hangulatban csütörtökön alacsony forgalom mellett - az európai piacokhoz hasonlóan - ismét mínuszban zárt a BUX, a befektetők a nyitástól kezdve "takarékon" voltak, inkább a kockázatkerülés volt a jellemző, és az Írországgal kapcsolatos aggodalmakra délelőtt a Mol és az OTP árfolyama is csökkent.
Csütörtökön kiderült, hogy továbbra is recesszióban van az ír gazdaság, a második negyedévben 1,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) az előző negyedévhez képest.
Pénteken ismét optimista hangulat uralkodott el a piacokon, ennek megfelelően a BUX is emelkedni tudott.
Az OTP-nek pénteken sikerült az 5.000 forintos lélektani határ fölé kerülnie. A bankpapír 2,31 százalékos erősödéssel, 5.040 forinton zárta hetet.
A Mol a héten 4,42 százalékkal gyengült, 20.740 forinton fejezte be a kereskedést pénteken.
A Magyar Telekom részvények ára 1,45 százalékkal 680 forintra csökkent.
A Richter árfolyama 2,77 százalékkal 47.400 forintra csökkent.
Az Egis jelentős, 4,59 százalékos erősödéssel, 21.755 forinton fejezte be a hetet.
A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 49,13 ponttal, 2,37 százalékkal 2.122,24 pontra emelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.