BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fellép shortügyben az EU

A német modellhez közelítene az egységes uniós szabályozás

A fedezetlen shortolást, s néhány derivatív eszköz OTC-kereskedését is egységesen korlátozná az Európai Unió annak érdekében, hogy növelje a piacok stabilitását. Az Európai Bizottság javaslata szerint a vállalatoknak minden nagyobb shortpozícióról számot kellene adniuk, és bizonyos OTC-derivatíváknál központi klíringházakon keresztül kellene lebonyolítani az ügyletet, ezzel csökkentenék a nemfizetés kockázatát. A javasolt korlátozások az EU szabályozását közelebb vinnék Németországéhoz: itt a fedezetlen shortügyletek tiltásának lehetősége május óta működik.

„Az idegesebb piacokon a shortügyletek komoly mértékű árfolyamzuhanásokat generálhatnak, és ez rendellenes piaci működéshez és rendszerkockázatokhoz vezet” – indokolta a tervezett lépéseket Michel Barnier, az EU pénzügyi szolgáltatásokért felelős biztosa. Egyik pénzügyi piac sem teheti meg, hogy működése vadnyugati képet mutasson, sőt az OTC-derivatíváknak a reálgazdaságra is komoly a hatásuk, a jelzáloghitelektől kezdve az élelmiszerárakig.

A magyar piac működését gyökeresen nem alakítja át a bevezetni tervezett új szabályozás. „A jelenlegi gyakorlatból kiindulva vélhetően csak korlátozott hatást fog gyakorolni a hazai piacokra, ha uniós szinten korlátozzák a fedezetlen shortolás szabályait” – mondta Farkas Yvette, az Erste Befektetési Zrt. vezető jogtanácsos-helyettese. Nálunk ugyanis az ügyletek nagy többségénél fedezetet kérnek a befektetési szolgáltatók a megbízóktól már a megbízás megadásakor. A tervezett korlátozások így várhatóan leginkább a nagyobb, főként intézményi ügyfelek ügyleteit érinthetik az értékpapírjogász szerint azzal, hogy a piacra gyakorolt hatás függ majd attól is, hogy a végleges jogszabályi rendelkezések szerint a napon túli ügyletekre kell-e csak alkalmazni e szabályrednszert vagy a day-trade ügyletekre is. BM–GIJ

Származtatott ügyletek – fedezettel és anélkül

A shortolás (short selling) eredetileg azt jelenti, hogy a befektető olyan értékpapírokat ad el, amelyek nincsenek a birtokában, azzal a szándékkal, hogy majd később olcsóbban visszaveszi azokat. Ezen a módon az értékpapírok árfolyameséséből lehet profitálni. Magyarországon a shortolás a szabályok miatt csak a határidős piacra jellemző, mivel ott lehet úgy eladási pozíciót nyitni, hogy nincs a birtokunkban a mögöttes termék.

Fedezett a shortolás, ha a megbízónak az érintett értékpapír birtokában a határidős piacon eladási pozíciója van.

Fedezetlen, ha az érintett értékpapír fedezete nélkül van eladási pozíciója a határidős piacon. Az OTC a tőzsdén kívüli piac (over the counter).

Fedezett a shortolás, ha a megbízónak az érintett értékpapír birtokában a határidős piacon eladási pozíciója van.

Fedezetlen, ha az érintett értékpapír fedezete nélkül van eladási pozíciója a határidős piacon. Az OTC a tőzsdén kívüli piac (over the counter).-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.