Az amerikai jegybankrendszer (Fed) múlt szerdai intézkedése - jövő június végéig 600 milliárd dollár új pénzt pumpál a pénzügyi rendszerbe, és korábbi kintlevőségei törlesztéséből is visszaforgat 250-300 milliárd dollárt a piacra - jó hangulatot keltett, táplálta az eddiginél gyorsabb gazdasági föllendülés reményét az Egyesült Államokban.
Az intézkedés megint gyengítette a dollárt, ami jó hír az amerikai exportőröknek, ám nem jó az európaiaknak. A hét végén azonban megfékezték a fő devizapiaci irányzatokat a legfrissebb hírek arról, milyen nehezen birkózik az ír kormány az ország jövő évi, keményen megszorító költségvetésének tervezésével. Az ír állampapír hozamfelára rekordra nőtt a német Bundhoz képest.
Az ír hírek megviselték a spanyol, a portugál, a görög kötvénypiacot is, így az euró aláhanyatlott a csütörtökön elért új, kilenc és félhavi csúcsáról, és a részvénypiacok is lassítottak. A dollárt az amerikai munkahelyek októberi szaporodásáról megjelent adatok is támogatták, az euró kissé gyengült. Közben Angela Merkel német kancellár értésre adta: a Húszak (G20) következő csúcstalálkozóján nem fogja szó nélkül hagyni a Fed pénzügypolitikáját, amely egyértelműen rontja a dollár árfolyamát. Így a jövő hét még enyhe fellendülés jegyében telhet a legtöbb elemző szerint, de sok a figyelmeztetés a lehetséges buktatókra is.
A jövő hét nem bővelkedik iránymutató adatokban a tengerentúl. Az Egyesült Államokban szerdán jelenik meg az új munkanélkülisegély-kérelmek heti statisztikája és az amerikai külkereskedelem szeptemberi alakulásának adatsora.
Európában a fontosabb adatok között lesz hétfőn a német ipari termelés és a külkereskedelem szeptemberi statisztikája, kedden a német feldolgozóipar szeptemberi teljesítménye és az októberi infláció végleges adata szintén Németországból, szerdán az Ifo gazdaságkutató intézet euróövezeti gazdasági hangulatmutatója a mostani negyedévre. Csütörtökön az EU gazdasági és pénzügyminiszterei tárgyalnak. Pénteken megjelenik a harmadik negyedévi EU-beli, euróövezeti, német, francia, olasz, görög, portugál, cseh, szlovák és román GDP előzetes adata.
Magyarországon a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) hétfőn teszi közzé az államháztartás októberi előzetes adatait. A Központi Statisztikai Hivatal hétfőn közli az adatokat a kereskedelmi szálláshelyek szeptemberi forgalmáról, kedden következnek a szeptemberi külkereskedelmi termékforgalom előzetes számai, csütörtökön az októberi infláció, pénteken a harmadik negyedévi GDP előzetes adata.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.