BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Értesítenek a pénztárak: Naponta 7-800-an iratkoznak ki a tb-rendszerből

Már csak 17 munkanapjuk van nyilatkozatot tenni azoknak, akik úgy döntenek továbbra is magánnyugdíjpénztári tagok kívánnak maradni. Naponta átlagosan 700-800 fő tesz nyilatkozatot az ország 36 pontján. A Magyar Nemzet értesülései szerint rosszul járhatnak a visszalépők is, ugyanis nem jár vissza a kiegészítő nyugdíjbefizetés utáni hozam, azaz akár százezreket is bukhat a visszalépő.

A magánnyugdíjpénztár tagoknak január 31-ig van lehetőségük nyilatkozatot tenni, ha nem kívánnak visszalépni az állami nyugdíjrendszerbe és ezáltal lemondanak az eddig a magánpénztárakban felhalmozott megtakarításaikról. Péntekig 8 353 fő tette meg nyilatkozatát országszerte.

Nyilatkozatot országszerte 36 helyen tehetnek a pénztártagok, területi megkötés nélkül. Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság korábbi tájékoztatása szerint a nyilatkozat tétel probléma nélkül zajlik, az ügyfelek átlagosan 2-3 perc alatt megteszi nyilatkozatát.

A Világgazdaság Online szerkesztősége által felvetett kérdés, mely szerint abban az esetben ha a nyilatkozat tevő magánpénztári tag nyugdíjpénztára január 31-ét követően az alacsony taglétszám miatt megszűnés mellett döntene, mi történik az ügyfelekkel, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) válaszolt.

Nézze meg az Ön nyugdíjpénztára hogyan teljesít!

A felügyelet tájékoztatása szerint ebben az esetben a nyugdíjpénztár végelszámolással vagy felszámolással megszűnik. A magánnyugdíjakról és a magánnyugdíjpénztárakról szóló jelenleg hatályos törvény szerint az ügyfeleknek 30 napos határidővel nyilatkozatot tehetnek, hogy melyik pénztárba kívánnak átlépni.

Abban az esetben, ha a tag a megadott határidőn belül nem nyilatkozik, a végelszámoló intézkedik a tag társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe történő visszaléptetése érdekében, olvasható a törvényben.

A magánnyugdíjpénztárak is megkezdték tagjaik tájékoztatását a nyugdíjrendszerben végbe menő folyamatokról. A magánpénztárak eddig ismert tájékoztatói tárgyilagosak tájékoztatják ügyfeleiket a törvényi változásokról, kiemelve, hogy csak azoknak kell nyilatkozatot tennie, akik nem kívánnak visszalépni az állami nyugdíjrendszerbe.

Az ING Nyugdíjpénztár már decemberben a törvény elfogadását követően kapcsolatba lépett ügyfeleivel. A pénztár december 20-tól aktiválta szolgáltatását, mellyel interneten keresztül az ügyfelek bármikor megtekinthetik egyéni számlájuk aktuális egyenlegét. Az ING felhívja a figyelmet arra, hogy az átlépés esetén felvehető reálhozam nem egyenlő az egyéni számlán jóváírt hozammal, a reálhozam a jóváírt hozam inflációval csökkentett része.

Az Aranykor Nyugdíjpénztár is hosszasan taglalja a történteket. A pénztár szerint mindenképpen érdemes tudni a magán-nyugdíjpénztárakkal és az intézkedésekkel kapcsolatban, hogy a jelenlegi törvényi szabályozás értelmében, ha az ügyfél a visszalépést választja az állam nyugdíjrendszerbe, a magán-nyugdíjpénztár köteles az eddig összegyűlt személyes megtakarításának tagdíj kiegészítéssel és a reálhozammal csökkentett összegét átutalni az államnak.

A pénztár kiemelte, hogy a felvehető rész kifizetése nem most történik, hanem a PSZÁF által jóváhagyott ütemterv szerint, várhatóan 2011. április közepétől, mivel a tagsági jogviszony 2011. március 1-jével szűnik meg, előtte biztosan nem indítható a kifizetés.

A Generali Nyugdíjpénztár is tájékoztat a kialakult helyzetről és felhívja a figyelmet arra, hogy aki nem tesz, nyilatkozatot az automatikusan átkerül az állami nyugdíjrendszerbe. A pénztár arra is felhívja ügyfelei figyelmét, hogy a törvénycsomag egyes részletszabályai azonban továbbra is tisztázatlanok, amelyeket külön rendeletekben fog szabályozni a kormány.

Ilyen pontként említi a Generali, hogy a kormány azt ígéri, hogy az állami rendszerben is lesz egyéni számlavezetés, azonban ennek részleteit a most elfogadott törvény nem tartalmazza. Azt sem lehet tudni, hogy az államhoz kerülő megtakarítások inflációt meghaladó hozamát és a pénztártagok, vagy munkáltatójuk által fizetett két százalékos tagdíj kiegészítését ki és mikor fogja kifizetni. A pénztár ígéretet tett, hogy amint a részletszabályozások elfogadásra kerülnek arról tájékoztatást nyújtanak pénztártagjainak.

Elérhetetlen az ONYF kalkulátora

Egyre fogy a napok száma, amíg lehet a nyugdíjpénztári maradásról nyilatkozni, a döntéshez pedig sok segítséget adhat egy nyugdíjszámító program. Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONYF) honlapján azonban valami miatt nem érhető el ez a kalkulátor - írja a portfolio.

Elviekben több honlapon is elérhetők különböző nyugdíjkalkulátorok, és még a tervek szerint a Stabilitás Pénztárszövetség is hamarosan elérhetővé tesz egy ilyen programot, viszont az meglepő, hogy minden bizonnyal technikai hiba miatt nem vehetik igénybe az állampolgárok az ONYF szolgáltatását.

Nem jár vissza a kiegészítő nyugdíjbefizetés utáni hozam - írja a Magyar Nemzet

A kiegészítő tagdíjon jóváírt hozamot nem, de a működés céljára felhasznált összeget visszafizetik a pénztártag (állami rendszerbe való) visszalépése esetén - tájékoztatta a Magyar Nemzetet az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONYF). A lap szerint a szabályozás pontatlansága miatt többen csalódhatnak a visszalépők közül, mivel az egyéni vagy munkáltatói kiegészítés után elért hozamot a visszalépők nem kapják meg.

A törvényben csupán annyi szerepel, hogy a visszalépő tag jogosult a tagdíj-kiegészítés felvételére (lásd a keretes írásunkban), s ezt a kormány ígérete szerint adó- és járulékkötelezettség nélkül teheti meg. Ebből a megfogalmazásból azonban nem derül ki, hogy csak a kiegészítések összegét vagy az abból az évek folyamán származó hozamokat is megkapják-e a visszalépők.

A Magyar Nemzet emiatt megkereste Selmeczi Gabriella nyugdíjügyi kormánymegbízottat a helyzet tisztázására, ő azonban a jogszabályt kidolgozó Nemzetgazdasági Minisztériumot ajánlotta. A minisztérium azonban több nap után csak annyit közölt, hogy a nyugdíjügyi megbízotthoz kell fordulni az ügyben.

A Mészáros József által vezetett ONYF, amely többek közt a magánrendszerben maradók nyilatkozatait és a visszalépők pénzéről szóló nyilatkozatokat is kezeli, úgy tájékoztatta a lapot, hogy az eddig is alkalmazott módszertant használják, vagyis a kiegészítő tagdíjon jóváírt hozamot nem fizetik ki a visszalépőknek. Vagyis, aki a kötelező befizetései mellett kiegészítő befizetéseket tett (saját maga vagy cafeteriajuttatásként a munkáltatója), a befizetések összegét felveheti, ugyanakkor az akár 12 év alatt az ezekből származó hozamot nem.

Ez az összeg a befizetési időtől, az összegektől és az elért kamatoktól függően komoly mértékű is lehet. Az inflációt figyelmen kívül hagyva, tehát csak a reálteljesítményt figyelembe véve, aki például évente 100 ezer forintot fizetett be pluszban és 12 éven át minden évben 1 százalékos (reál)hozamot ért el, az a szabály szerint 1,2 millió forintot kap vissza és elbukja a több mint 68 ezer forintos hozamot. Ha ugyanennyi és ugyanilyen idejű befizetésére minden évben 5 százalékos hozamot ért el, akkor az 1,2 millió forint visszaszerzése mellett több mint 390 ezer forintnyi hozamról kellene lemondania.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.