A vegyipari szakszervezet hétfőn jelentette be, hogy bárkitől átveszi, és ingyen helyezi ügyvédi letétbe azokat a jogfenntartó nyilatkozatokat, amelyek rögzítik, hogy aláírója a "pénztári törvény hatására, vagyis kényszerből került vissza" az állami nyugdíjrendszerbe. A nyilatkozat a VDSZ szerint az eredeti állapot megtartásának biztosítéka arra az esetre, ha az Alkotmánybíróság helyt ad a szervezet beadványának, s megsemmisíti, vagy hatályon kívül helyezi a pénztári törvényt.
A jogfenntartó nyilatkozat megtételét a Stabilitás Pénztárszövetség ajánlotta azoknak, "akik az állami nyugdíjrendszerbe való visszatérés mellett döntenek, azonban, ha valóban szabad választásra lenne lehetőségük, nem ezt a kényszerű döntést hozták volna meg".
A nyilatkozat aláírója kijelenti, hogy a nyugdíjrendszerbe visszalépése kifejezetten a jogszabályi korlátozásra figyelemmel történt, és arra az esetre, ha az Alkotmánybíróság, vagy bármely más szervezet hatályon kívül helyezné, vagy megsemmisítené a rendelkezést, jogfenntartással él, és magán-nyugdíjpénztári tagságát a jövőre nézve fenn kívánja tartani.
A magán-nyugdíjpénztári tagoknak 2011. január 31-ig kell dönteniük arról, hogy a magán- vagy az állami nyugdíjrendszer tagjai kívánnak lenni a jövőben. Aki a magánrendszert választja, annak személyesen kell nyilatkoznia erről a 36 nyugdíjbiztosítási igazgatóság valamelyikénél, a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnál vagy az ONYF-nél. A tartósan külföldön dolgozó, vagy külföldön tanuló magán-nyugdíjpénztári tagok a külképviseleteken is megtehetik nyilatkozatukat.
Aki nem nyilatkozik, annak 2011. március 1-jével automatikusan megszűnik a tagsági jogviszonya, és számlaegyenlegét átutalják az állami nyugdíjalapba. Pénteken 12 óráig 30 807 pénztártag nyilatkozott arról, hogy a magán-nyugdíjrendszerben kíván maradni.
Eközben a Magyar Narancs arról értekezik, diszkriminációnak számít-e, ha két ugyanolyan adózónak az állam más-más ígérvényt tesz. Az alkotmánybírósági gyakorlat szerint ugyanis a járulékkal ellentétben az adójellegű befizetésekért nem jár közvetlenül állami szolgáltatás, a jogvita kérdése tehát, hogy a járulék fogalmát „megerőszakoló” trükk jogilag helytálló-e.
Továbbra is kérdés, az állami nyugdíjrendszerbe visszalépők által visszaigényelhető reálhozam mértéke – emlékeztet a hetilap. A törvény értelmében a pénztári hozam inflációt meghaladó részével a volt tagok rendelkezhetnek: felvehetik egy összegben, adókedvezménnyel kiegészítve önkéntes nyugdíjpénztári számlájukra utalhatják, illetve odaadhatják az állami nyugdíjbiztosítónak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.