BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nyugdíjbavonulási óriáshullám közeleg, jöhet vele a válság is

Csökkenő állami nyugdíjalapok, megnövekedett várható átlagéletkor, biztonságos nyugdíjbevétel iránti fokozott személyes felelősség – a demográfiai csúcs szülötteinek világszerte hasonló problémával kell majd szembesülnie. Az USA kísérleti laboratóriumként szolgálhat a tendenciák tekintetében. Magyarországon 2040-ben üt be a "nyugdíjazási-cunami".

Az úgynevezett "erős generációnak" a történelem talán legsúlyosabb nyugdíj-kihívásával kell szembenéznie világszerte. Régebben a legtöbb európai állam nyugdíjbiztosító rendszerét a bőkezű „kirovó-felosztó” (pay-as-you-go) megközelítés jellemezte, manapság a nemrég meghozott reformoknak köszönhetően ez a nagyvonalúság csökkent, és megnőtt a jelentősége a nem állami pilléreknek. Az Egyesült Államokban, a „befizetéssel meghatározott” (DC) rendszer hazájában, a cégek kevesebb, mint 10 százaléka kínál már csak „szolgáltatással meghatározott” (DB) nyugdíj-formát, az Egyesült Királyságban az új tagok számára nyitott DB nyugdíjalapok száma 27 százalékra csökkent 2009-ben - írja az Allianz amerikai tanulmánya.

Másodszor az egyének megélik mind az örömét, mind a fájdalmát az egyre növekvő várható élettartamnak.Amikor Németország a XIX. század végén bevezette az első nemzeti állami nyugdíjrendszert, a férfiak várható élettartama 45 év volt, míg a nyugdíjkorhatár 70 év. Manapság a férfiak várható élettartama 72,3 év Európában (68,4 év Ázsiában; 77,8 év Észak-Amerikában), és ez minden valószínűség szerint még nőni fog. A nyugdíjban eltöltött idő, és ennek megfelelően az erre fordítandó összeg szintén nőni fog, hacsak nem emelik meg arányosan a nyugdíjkorhatárt. Csökkentendő az előző trendek hatását Németország, Hollandia és az Egyesült Királyság is legkevesebb 67 évre emelte meg a nyugdíjkorhatárt. Franciaország a nyugdíjkorhatár alsó határát 60-ról 62 évre emelte.

A megtakarító harmadik kihívása a befektetési kockázat. Az áttérés a „szolgáltatással meghatározott” (DB) nyugdíj-formáról a „befizetéssel meghatározott” (DC) rendszerre áthelyezi a befektetési döntésekkel kapcsolatos felelősséget a megtakarítóra, így a közelmúlt pénzügyi válságához hasonló piaci hullámvölgyek következtében a DC rendszer résztvevői komoly veszteségeket könyvelhetnek el. A „befizetéssel meghatározott” (DC) rendszert széles körben alkalmazó Egyesült Államokban a megtakarítók gyakorlatilag egyik napról a másikra 30-40 százalékos veszteséget könyvelhettek el, és bár néhány európai ország minimális garanciákat is megkövetel a nyugdíjalapoktól, a megtakarítók számára itt is jelentősen megnőtt a befektetői kockázatnak való kitettség. Bár a piacok lassan magukhoz térnek, a folytatódó árfolyamhullámzás mélyen ültette el a félelmet sok emberben.

A tanulmány szerint először az USA kerül bajba: 2020-ban éri el a népesség legnagyobb százaléka a nyugdíjkorhatárt. Öt évvel később egy sor országot fenyeget ugyanez a veszély: Németország, Svájc, Belgium, Ausztria, Franciaország, Angia kénytelen szembesülni a nyugdíjazási-cunamival. Utánuk 2030-ban Olaszország, majd 2040-ben Magyarország  a spanyolokkal együtt kerül ebbe a helyzetbe.

Az Allianz „Visszaszerezni a jövőt” címet viselő tanulmánya részletesen vizsgálja a változó hozzáállást, és elemzi az amerikai demográfiai csúcs gyermekeinek elvárásait és előkészületeit a nyugdíjas korra. A felmérésben több mint 3 200, 44 és 75 év közötti amerikai állampolgárt kérdeztek meg, hogy megismerjék az egyedi igényeket, elvárásokat és stratégiákat, amelyek meghatározzák a „nagy generáció” nyugdíjba vonulásával kapcsolatos kérdéseknek az újragondolását. Vizsgálta a fogyasztási és pénzügyi szakemberek véleményét a járadékokkal kapcsolatban, valamint az élethosszig tartó bevételek nyújtásában játszott szerepüket.

A tanulmány egyik legmegdöbbentőbb megállapítása az a majdnem osztatlan egyetértés, hogy az Egyesült Államokat nyugdíjválság fenyegeti. Arra a kérdésre, hogy „Hisz-e ön abban, hogy az országot nyugdíjválság fenyegeti?” elsöprő, 92 százalékos megerősítő válasz érkezett. Azon válaszadók között, akik a 40-es éveik vége felé járnak ez az arány 97 százalék volt. Míg a fenti megállapítás ijesztően egységes megítélést mutat, a tanulmány rávilágított arra, hogy a kérdések felvetése önmagában is érzelmi hullámokat elindító hatással volt a válaszadókra. A nyugdíjválság felsejlése elbizonytalanította őket saját nyugdíjuk vonatkozásában, elsősorban felkészültségük, valamint megtakarításuk megfelelő szintjével kapcsolatban.
A válaszadók leginkább a saját felkészültségük vonatkozásában bizonytalanodtak el. A 44 és 54 év közöttiek több mint a fele (51 százalékuk) válaszolt úgy, hogy felkészületlennek érzik magukat. A felmérésben részvevők ugyancsak kifejezték aggodalmukat megtakarításaikkal kapcsolatban. Többségük, 57 százalékuk aggódik, hogy a félretett pénzük nem fog kitartani nyugdíjas koruk alatt. Szám szerint 47 százalékuk attól is fél, hogy az alapvető napi megélhetésüket sem tudják majd fedezni.

A fentebb említett félelmeken túl még ott van az elmúlt két év piaci bizonytalansága. A közelmúlt piaci hullámvölgye mélyen érintette az amerikaiakat, és ennek a hatása a mai napig érezhető. A 44 és 54 év közötti életkorban lévő válaszadók 56 százaléka egyetért abban, hogy a közelmúlt piaci eseményei következtében szembesülniük kell azzal a kérdéssel, hogy „mikor mehet, illetve mehet-e egyáltalán nyugdíjba?”. Az említett félelmektől eltekintve a globális nyugdíjpiac nagysága 2020-ra várhatóan eléri a 45 billió dollárt, melyből az USA teszi ki a legnagyobb részt, ahol is a nyugdíj-vagyon ugyanezen időpontra elérheti a 20,9 billió dollárt 3,6 százalékos éves összetett növekedéssel számolva.

Ez a vagyon egyre növekvő mértékben az amerikai dolgozók „401”(k) típusú befektetési számláin halmozódik fel, köszönhetően a „szolgáltatással meghatározott” (DB) formáról a „befizetéssel meghatározott” (DC) rendszerre történő átváltásnak, amely a nyugdíj-megtakarításokat az egyénekre bízza. A megtakarítások növekménye, illetve az ezért érzett egyéni felelősség kialakulása azt jelzi, hogy az amerikaiak egyre inkább saját kezükbe veszik nyugdíjazási terveik kialakítását, de a tanulmány adatai azt mutatják, hogy még bizonytalanok a nyugdíj bevételek nagyságát, és szükség szerinti elérhetőségét illetően.

A megnövekedett várható élettartam azt jelenti, hogy az amerikaiak hosszabb időt élnek le nyugdíjasként. Sajnálatosan – a megszűnő nyugdíjrendszerek és a csökkenő társadalombiztosítási bevételek miatt – egyre többet kell költeniük nyugdíj-megtakarításra. Ennek eredményeképpen az amerikaiak egyre inkább ki lesznek téve készleteik felélésének. A fogyasztók tisztában vannak ezzel a kockázattal – a megkérdezettek minden korosztálya átlagosan 59 százalékban tart a megnövekedett várható élettartamtól. A tanulmány a következő módon vetette fel a problémát: „Mitől tart ön jobban – a készletei felélésétől, vagy az elhalálozástól?” Meglepően, 61 százaléka a válaszadóknak jobban fél a készleteinek felélésétől, mint attól, hogy meghal. A 44 és 49 év közötti válaszadóknál ez az arány 77 százalék volt. Azon 40-es éveik végén járó megkérdezettek, akiknek eltartottjai is vannak, elsöprő, 82 százalékos arányban rettegnek jobban tartalékaik felélésétől, mint a haláltól.

A fenti témákkal megtámogatva „A jövő visszaszerzése” című tanulmány megkérdezte a fogyasztókat, hogy ha ők állíthatnák össze, akkor milyen szempontok alapján kialakított pénzügyi termék lenne számukra az ideális. A legtöbb válaszadó által kiválasztott jellemző „annak a képessége, hogy megteremthessenek egy stabil, megtervezhető, szinten tartható megélhetést a teljes nyugdíj alatt”. A második és harmadik legfontosabb aspektus a „garantált élethosszig tartó bevétel”, illetve „a bevétel értékállóságának a garanciája” volt. Arra a kérdésre, hogy „válasszanak a magas megtérülés és a garancia között” a válaszadók 69 százaléka döntött úgy, hogy előbbre helyezi az értékállóság garanciáját, és csak 31 százalék preferálta ezzel szemben a magas megtérülést hozó terméket.

A megkérdezettek elsöprő többsége, 80 százaléka preferál egy 4 százalékos haszonnal, de értéktartó garanciával rendelkező terméket, szemben egy 8 százalékos megtérülést hozó, ugyanakkor a piaci hullámoknak kitett, sérülékeny termékkel szemben. Arra a kérdésre, hogy egy életjáradék típusú (visszafogott növekedési lehetőséggel, havi kifizetéssel, élethosszi garanciával, de a felhalmozott összeghez csak korlátozott hozzáféréssel rendelkező) terméket választanának, avagy egy olyan terméket, amely teljes hozzáférést biztosít, de kockázatot hordoz a felhalmozott pénz elfogyásával kapcsolatban, a válaszadók 56 százaléka a járadék típusú terméket választotta.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.