BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magyarok százmilliárdjai pihenthetnek osztrák bankokban

A becslések szerint 600 millió euró, azaz 160 milliárd forint parkol a magyar ügyfelek által nyitott az osztrák bankszámlákon - írja szombati számában a Magyar Hírlap. Más becslések ennek közel a dupláját valószínűsítik.

Bár a 2010. évi adatokat csak majd márciusban teszik közzé, a korábbi években, így 2007-ben 130 millió eurót, 2008-ban 425 millió eurót helyeztek el magyar ügyfelek osztrák bankokban. A 2008-as forrásadó-hazautalások tanúsága szerint az elsők a német állampolgárok 7,9, a másodikak pedig az olaszok 1,34 milliárd eurós ausztriai betétállományukkal. A sorban következők azonban meglepetésre a magyar adófizetők - írtuk közel két éve.

Az MNB aktuális adatai szerint a magyar lakosság megtakarítása 7200 milliárd forint, az összes megtakarítás több mint másfél százalékára tehető az Ausztriában elhelyezett összeg - írta a Piac és Profit két hete. (A két évet alapul véve, kevéssé valószínű, hogy 2009-ben, és tavaly összesen csak 45 millió euróval nőtt volna az osztrák bankokba vitt megtakarítás összege. Korábbi hírek szerint, csak az elmúlt év végén, két-három hónap alatt 20-30 millió euró érkezhetett az osztrák bankokba. Ennek alapján a HVG-nek januárban adott privátbankári becslés mintegy egymilliárd euróra teszi az Ausztriában elhelyezett megtakarítások összegét - A szerk.)

A lap írása szerint a pénz biztonságba helyezése a motivációs erő, mivel az osztrák bankoknál drágább bankolni, mint itthon, miközben mind a betéti, mind a hitelkamatok alacsonyabbak, mint Magyarországon.

Korábban is többen beszámoltak már, hogy az osztrák bankok - főleg a határmenti fiókok - igyekeznek a magyar ügyfelekre felkészülni. Így magyar nyelvű ügyintézőket biztosítanak, az osztrák banktitok pedig a svájcihoz hasonló biztonságot ad az ügyfeleleknek: a bankok, pénzintézetek a számlatulajdonos tudta nélkül nem adhatnak ki adatokat, ezt kizárólag büntetőeljárás esetén tehetik meg.

Ez, ha arra gondolunk, hogy a KEHI a magánpénztári vagyon átadásának vizsgálata ürügyén akár magánbankszámlákba is betekintést nyerhet, nem lényegtelen körülmény.

Az osztrák bankoknál a magyar adóhatóság látókörén kívülre kerül a pénz, de az érdeklődők különféle befektetési alapok ajánlatait is elfogadhatják. Sőt vehetnek aranyat is, vagy akár osztrák cégek részvényeiből is vásárolhatnak. Új szolgáltatás, hogy a bank szívesen fekteti a külföldi állampolgárok megtakarításait ingatlanokba - írja a Magyar Hírlap. Ilyen konstrukció esetén még azt is vállalja a pénzintézet, hogy a lakást kiadja, az albérleti ügyletet pedig annak rendje és módja szerint menedzseli.

Ugyanakkor Ausztriában a „ban­kolásnak” megkérik az árát: míg a számlanyitást általában díjmentesen végzik az intézetek, a számla működtetése már nem ingyenes, általában 40-100 euró között mozog. Ha pedig bankkártyát is igénylünk, azért további 10-20 eurót is elkérnek. Ráadásul az átutalások drágábbak, mint Magyarországon. Ennek oka: mivel hazánk nem tagja az euróövezetnek, a forint konvertálásáért az ügyfelet többletköltség terheli.

Az osztrák számlán a magyar szokásokhoz képest meglepően hosszú időre is leköthetjük a pénzt, nemcsak hónapokra, hanem akár öt évre is. Továbbá vásárolhatunk még úgynevezett takaréklevelet is, amely legfeljebb 14 999 euró összegig név nélkül, bemutatóra szól, egy jelszó kell hozzá csupán. Bérelhetünk széfet is, amely takaréklevél, készpénz vagy akár arany tárolására is alkalmas. Ez 50–400 euróba is kerülhet évente. Ami tényleg bónusz, hogy a hitelek kamatai négy százalék körül alakulnak, szemben a hazai két számjegyű átlaggal.

Pénzügyi szakértők úgy fogalmaznak: arról nem beszélhetünk, hogy az emberek többsége külföldre viszi a megtakarítását, de kétségtelen, hogy a különböző szegmensekben mostanában jelentős réteg gondolkodik azon, hogy külföldi bankban is nyisson számlát - írta nemrég a Piac és Profit. A bankárok osztják a befektetési tanácsadók vélekedését, miszerint korábban is előfordult, hogy a vagyon egy része külföldön pihent, ahogyan a nyugat-európai befektetők körében régóta megszokott a kockázatok földrajzi megosztása.

Többen viszont úgy látják, mostanában a jelentős megtakarítással rendelkező ügyfelek között olyanok is érdeklődnek a külföldi pénztranszfer lehetősége iránt, akik korábban nem foglalkoztak a földrajzi kockázatmegosztás lehetőségével. A motiváció is új: annak a lehetőségét szeretnék biztosítani, hogy ha kell, akár egy nap alatt eltüntessék a hazai bankokban lévő pénzüket vagy annak egy részét.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.