BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A japán nukleáris katasztrófa a zöldenergia "malmára hajtja a vizet"

A Japánban történt természeti szerencsétlenségeket követő atomerőmű-katasztrófa hosszú távú hatásai további lendületet adhatnak az alternatívenergia-szektornak. A magas olaj- és nyersanyagárak mellett ugyanis egy másik szempont, az atomerőművek kockázatainak mérlegelése vélhetően jobban előtérbe kerül a jövő beruházásainál. Becslések szerint 2035-ben világunk energiaszükségletének várhatóan már negyedrészét leszünk képesek teljesen környezetbarát módon biztosítani - áll a Generali Alapkezelő közleményében.

A japán nukleáris katasztrófa rövidtávon nem jár együtt az alternatív energia iránti megugró kereslettel, a nap-, szél-, víz- és geotermikus energia környezetbarát hasznosítása egyelőre továbbra is csak állami támogatásokkal tud versenyképes maradni, a szektor hosszú távú kilátásai azonban egyértelműen kedvezőek - mutat rá Pallag Róbert, a Generali Alapkezelő részvényportfólió menedzsere.

A zöldenergiában érdekelt tőzsdei társaságok részvényei magas volatilitással jellemezhetőek, mivel a vállalatok éves profitkilátásait nagymértékben befolyásolja a meghatározó fejlett és feltörekvő országok alternatívenergia-politikája.

A napenergiát hasznosító szektorban jelenleg az olasz szabályozási változások jelentik a legnagyobb kockázatot, amelynek kapcsán a pontos részletek még nem ismertek, de a korábbi támogatások mértékének átmeneti csökkentése várható.

„Amerikai kormányzati becslések szerint a megújuló energia hasznosítása a következő 25 évben kétszer olyan gyorsan bővülhet, mint világunk energiaszükséglete, amelynek 2035-ben már negyedrészét lehetünk képesek teljesen környezetbarát módon biztosítani” - emeli ki Pallag Róbert.

A Magyar Nukleáris Társaság vezetősége szerint ugyanakkor Európában és Magyarországon is szükség van az atomenergia fennmaradására.
A szakemberek egyetértettek abban, hogy a Paksi Atomerőmű nélkül csak nagyobb környezetterhelés mellett és magasabb áron lenne lehetséges a villamosenergia-termelés. A fukusimai atomerőműben kialakult helyzetet egyértelműen a természeti katasztrófák (a Japánban eddig mért legnagyobb földrengés és a rekordméretű cunami), valamint az országos infrastruktúra összeomlása okozta.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.