BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az atomhajtású jen ellen küzdenek a G7-ek

Gyengült a jen a dollárhoz képest a G7-ek pénzügyminisztereinek és központi banki vezetőinek intervencióról szóló éjszakai döntésének hatására. Azt egyelőre nem tudni, hogy a bankok mennyit költöttek a koordinált beavatkozásra.

A központi bankok pénteki intervenciójára a dollár 80,56 jenen állt pénteken késő este a csütörtöki 79,05 jen után. Pénteken napközben azonban ennél jóval erősebb volt a dollár, 81,98 jent is ért.

A központi bankok összehangolt pénteki beavatkozására azután került sor, hogy a jen történelmi csúcsra, 76,32 emelkedett szerdán a dollárral szemben, ami érzékenyen érinti a szigetország exportálóit, és lassítja az ország gazdasági növekedését.

A G7-ek döntését kommentálva a japán pénzügyminiszter pénteken hangsúlyozta, hogy a bankok koordinált intézkedésével mérséklődik a japán deviza árfolyam ingadozása, illetve arra is rámutatott, hogy nem húztak meg határt, ameddig gyengítenék a jent.

Eközben a japán pénzügyminiszter egyik helyettese reményét fejezte ki, hogy a jen a természeti katasztrófa előtti szintre gyengül. (Akkor 83,02 jen ért egy dollár.) Hangsúlyozta továbbá, hogy szükség esetétén a G7-ek a jövő héten is folytatják az intervenciót. A Forex.com egyik elemzője szerint, ha ismét a 80 jenes szint alá gyengül a dollár, újabb összehangolt intervenció következhet.

Mint arról beszámoltunk, történelmi csúcsra csütörtökön a jen árfolyama a dollárral szemben, ez újabb terheket ró az erősen exportfüggő japán gazdaságra. A szigetország devizája már a korábbi napokban is fokozatosan erősödött: a pénteki földrengés és cunami óta csaknem hét százalékkal ment fel az árfolyama. Összehasonlításul: 2008 közepén még 120 jenbe került egy dollár, míg az elmúlt hetekben 80-85 jen körül mozgott a kurzus.

Az elmúlt napokban bekövetkezett szárnyalást elemzők főleg arra vezetik vissza, hogy a japán biztosítótársaságok állítólag tömegesen váltják jenre dollártartalékaikat. Ez szükséges ugyanis ahhoz, hogy finanszírozni tudják a természeti katasztrófa után fellépő, várhatóan horribilis nagyságú kártérítéseket. Emellett más japán cégek is elkezdték eladni külföldi befektetéseik egy részét, hogy legyen elég pénzük a szintén gigászi összegeket felemésztő újjáépítésre

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.