A Japán körüli aggodalmak, a líbiai polgárháború és a többi arab országban zajló zavargások valamint az európai adósságproblémák töretlenül a befektetők által értékállónak tartott arany és ezüst malmára hajtják a vizet. Míg a geopolitikai válságok és természeti katasztrófák hatása a befektetési piacokra többnyire gyorsan elhalványul, az euró-övezeti adósságmizéria rendre visszatérő témája maradhat az idei évnek.
Aligha lesz képes ezen változtatni a csütörtökön megszületett EU-megállapodás, amely az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) névre hallgató pénzügyi mentőalap volumenét egyelőre 500 milliárd euróban határozta meg. Az ESM a tervek szerint 2013-ban kezdi meg működését, Portugália azonban a jelek szerint már most 50-70 milliárd eurós mentőövre szorulhat az ország fizetőképességének megőrzéséhez. Miután a parlament elutasította a portugál kormány megszorító csomagtervezetét, Jose Sócrates miniszterelnök szerdán bejelentette a lemondását. Így az ország adósságválságát most politikai válság is tetézi.
Görögország és Írország után a piacok a portugál államcsőd veszélyét egyelőre még viszonylagos higgadtsággal fogadták, bár a Fitch Ratings nem késlekedett a leminősítéssel. A hitelminősítő intézet ráadásul a kilátásokat is negatív jellel látta el, vagyis további romlásra számít. Nem sokkal ezután harminc spanyol bank besorolásának leminősítéséről érkezett hír a Moody''s-tól, miután a hitelminősítő a hónap elején már a spanyol államadósság kockázati besorolását is egy osztályzattal lefokozta.
A lisszaboni kormányválság és államcsőd veszélye eddig csak azért nem rendítette meg az eurót és a térségi valutákat, mert mindenki arra számít, hogy az EU majd kihúzza a portugálokat a csávából. Az európai közös pénz erejét ugyanakkor folyamatosan emészti fel a bajba jutott tagországok megsegítése, hiszen az Európai Központi Bank immár hónapok óta kénytelen PIGS (Portugália, Írország, Görögország, Spanyolország) kötvényeket felvásárolni. Az euróövezeti tagállamok teherbíró képessége azonban véges. Erre figyelmeztetett már az év elején a davosi Világgazdasági Fórumon a neves közgazdász, Nouriel Roubini, aki annakidején megjósolta a mostani pénzügyi válságot, és Davosban óvva intett az adósság-betegség Spanyolországra való átterjedésétől: "Spanyolország túl nagy ahhoz, hogy csődbe mehessen. De túl nagy ahhoz is, hogy az eddigi eszközökkel mentsék meg." Az euróövezetre leselkedő veszélyekre utalt pár napja az amerikai CNBC-nek adott interjújában a legendás befektetési guru, Warren Buffett is, amikor úgy fogalmazott, hogy „az nem lehet, hogy 3 vagy 4 vagy 5 ország valósággal potyázik a többi ország terhére. Ez egy idő után nem fog működni.”
Mindezek után a nemesfémek árfolyamával kapcsolatos hosszú távú kilátások továbbra is fényesen ragyognak, de a rövidtávú előretekintés is rendkívüli optimizmusról tanúskodik. Erre utal több az utóbbi napokban napvilágot látott elemzői állásfoglalás is.
Egy a mostani hétre vonatkozó felmérés szerint, 19 piaci szereplőből 17 nyilatkozott a Bloomberg hírügynökség megkeresésére úgy, hogy a sárga nemesfém drágulásával számol ezen a héten és csak 2 elemző mondta azt, hogy véleménye szerint esni fog az arany világpiaci ára.
Az Egyesült Államok egyik vezető bankháza, a Goldman Sachs elemzői szerint a következő három hónapban 1480 dolláros magasságba emelkedhet az aranyár. Bár véleményük szerint az amerikai reálkamatok növekedése következtében 2012-ben már nyomás alá kerülhet az árfolyam.
Németország legnagyobb vagyonkezelője, a 359 milliárd euró felett diszponáló Allianz Global Investors az inflációs aggodalmakra való válaszként "az energia szektor és a nemesfémek erős teljesítményével számol”, és 1700 dolláros unciánkénti aranyár elérésére számít még az idén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.