A londoni fizikai kereskedés délutáni záróárait alapul véve a február 5,97 százalékos pluszt eredményezett az arany árfolyamában. Ezzel az elmúlt évek trendjét követte a jegyzés, amely szerint az év második hónapja rendre pozitív mérleggel zárult (2007: 0,61 százalék, 2008: 6,20 százalék, 2009: 3,68 százalék, 2010: 2,00 százalék).
Abból kiindulva, hogy ez nem a puszta véletlen műve, hanem az árfolyam alakulása mögött a még mindig jelentős fogyasztónak számító ékszeripar eredményez alapvetően ciklikus kínálati és keresleti mintákat, érdemes lehet az elmúlt évtizedek rendelkezésre álló empirikus adatsorait a most következő március tekintetében is górcső alá vonni. A múltbéli statisztikák segítségével következtetések vonhatóak le arra vonatkozólag, hogy mire számíthatunk az árfolyam jövőbeni alakulását illetően.
A március a több évtizedes aranyár-statisztikák szerint az év leggyengébben teljesítő hónapja. Az 1975-től vizsgált márciusi árfolyamváltozások matematikai átlagban 0,62 százalékos összesített mínuszt mutatnak. Az elmúlt 36 évben a hónap első és utolsó kereskedési napját egymással összevetve 22-szer csökkent, míg 14-szer emelkedett Londonban az árfolyam. A közelebbi múltat reprezentáló elmúlt tíz évben, amelyet az aranyár általános emelkedése jellemzett, hét évben is a trend ellenében volt kénytelen csökkeni az árfolyam.
1975 óta eddig mindössze kétszer – 1984-ben és 2008-ban – érte el éves csúcsát egy márciusi hónapban az arany. Éves mélypontjára pedig szintén kétszer – 1980-ban és 1993-ban – süllyedt a nemesfém jegyzése egy március folyamán.
Legjobb márciusát 1985-ben élte meg az arany kurzusa. A hónap első és utolsó kereskedési napja között 14,62 százalékot hízott egy uncia színarany ára Londonban. A leggyengébb márciust ellenben 1980-ban láthattuk, amikor egy hónapon belül csaknem 22 százalékot csökkent a jegyzés. 1975 óta ez volt az arany leggyászosabb hónapja is egyben.
Az 1980. márciusi nagy beszakadás annak idején közvetlenül a parabolikus felfutású 1979-80-as aranylázat követően következett be, amikor egy év alatt csaknem megnégyszereződött az aranyár, majd hirtelen visszazuhant a normalitásba. Ezt a korszakot a fejlett nyugati gazdaságok magas inflációval terhelt stagflációja jellemezte alacsony produktivitás és magas munkanélküliségi ráta mellett. A pénzügyi világ akkori elbizonytalanodottsága a sorozatos olajválságokban, az USA államadósságának drasztikus növekedésében és a pénzmennyiség masszív bővülésében gyökeredzett, ami elől a befektetők a nemesfémekben kerestek menedéket.
A negatív gazdasági környezetet egyidejűleg súlyos politikai feszültségek is tetézték. 1979. november 4-én Iránban Khomeini ajatollah hívei megrohamozták az Egyesült Államok teheráni nagykövetségét, és túszul ejtettek 63 amerikai állampolgárt. Nem sokkal később, 1979. december 24-én, pedig a Szovjetunió bevonult Afganisztánba. Ebben az időszakban kritikus sebességre váltott aranyláz. Az 1979-es évet 512 dolláron zárta egy uncia arany. Három héttel később, 1980. január 21-én pedig már 850 dollárba került. Ezt követően fokozatosan esésnek indultak a jegyzések, mígnem a március kiábrándító veszteségekkel zárul.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.