A bizonytalanságot és kiszámíthatatlanságot tovább erősíti a társadalom elöregedése: 2050-re Magyarország népességének már közel 30 százalék 65 éves vagy idősebb lesz. Miközben az egészségügy fejlődésének köszönhetően a várható élettartam egyre nő, a magyar társadalom egészségi állapota jelentősen elmarad a nyugat-európaitól, a férfiaknál a várható 70 évből 55 az egészségesen eltöltött idő, a nőknél ez 77,9-ből 57,6 év.
Amikor azt vizsgáljuk, hogy mire számíthatunk 30-40 év múlva, további tényezőket is figyelembe kell vennünk. A jövőben kifizetésre kerülő nyugdíjak összegét több tényező is súlyosan negatív irányban befolyásolja, például a növekvő munkanélküliség, vagy az a tény, hogy a munkaképes lakosság jelentős része minimálbér után fizeti a járulékokat és adókat, azaz az aktív korúakra jutó eltartottak száma nagy és folyamatosan nő, egyre kevesebb munkavállaló tart el egyre több nyugdíjast.
A Groupama Garancia Biztosító és a Gfk Hungária közös kutatása alapján a fogyasztók számára a pénzügyi segítség mellett megjelent egy újabb tényező: különösen fontossá vált, hogy tudjanak kihez fordulni a bajban és megfelelő segítséget kapjanak.
A kutatásban megkérdezettek 56 százaléka a pénzügyi segítségen túl ügyintézésbeli segítséget is igénybe venne, a megkérdezettek 38 százaléka pedig egy családi balesetbiztosítás esetében elengedhetetlennek tartja az asszisztencia szolgáltatást, azaz, hogy a biztosítótársaság a kártérítési összegeken felül valamilyen természetbeni szolgáltatást is nyújtson. A kutatás szerint a gyermekes nők kissé magasabb arányban gondolnak családtagjaik biztosítására.
A nyugdíj-előtakarékosság terén a magyarok nem állnak jól - áll a Bellresearch nemrég megjelent felmérésében. Az eredmények szerint a kutatásban érintett korcsoport kétötöde egyáltalán nem rendelkezik a kötelezőn felül időskori megtakarítással.
Az időskori megtakarítással nem rendelkezők – nem meglepő módon – legtöbbször anyagi okokkal indokolják, hogy nem spórolnak: bő háromnegyedük nyilatkozott úgy, hogy nem tud félretenni erre a célra. Érdekes ugyanakkor, hogy a válaszadók viszonylag jelentős része – 14, illetve 12 százaléka – jelölte meg indokként a pénzügyi szolgáltatókkal, illetve a politikai környezettel szembeni bizalmatlanságot. A gazdasági környezettel szembeni aggodalmakat is figyelembe véve már több mint 40 százalék azok aránya, akik az előtakarékosságtól a bizalmatlanság miatt zárkóznak el.
Figyelemre méltó, hogy az általános célú megtakarítás még az időskorinál is ritkább, hiszen a magyarok 43 százaléka nem rendelkezik semmilyen megtakarítással, és ezért csaknem 90 százalékban az anyagi erőforrások hiányát hozza fel indokként.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.