Április 1-től a CIG Pannónia részvényei is bekerültek a BUX indexbe, amely többletkeresletet generált a papírokban. A részvény jelenleg 1,5 százalékos súllyal szerepel a BUX indexben, ez az érték felfelé és lefelé egyaránt változhat az éppen aktuális piaci körülmények következtében.
A kosárba kerülés megközelítőleg 200 millió forintos többletkeresletet indukálhat az index-követő alapok vásárlásai miatt. A hivatalos adatok azonban nem ismertek a magyar piaci szabályozásból adódóan: a befektetőknek csak az 5 százalékos küszöb átlépése után van bejelentési kötelezettségük.
Magyarországon sem megengedett kompozit biztosító létrehozása (élet- és nem-életbiztosítási üzletágak párhuzamos működtetése), ezért a Pannónia egy különálló nem-életbiztosító létrehozása mellett döntött. Habár a két üzletág üzemeltetése némi többletköltséget jelent, az új struktúrának köszönhetően a bevételi oldalon jelentkező szinergiák sokkal több pozitívumot rejtenek magukban.
A nem-életbiztosítási üzletág nem veszélyezteti a Pannónia pénzügyi helyzetét a két biztosítási alaptermék eltérő jellegzetességei miatt. Az életbiztosítási termékekkel szemben ugyanis a nem-életbiztosítási termékek nem követelnek meg magas kezdeti költségeket, ezért nem támasztanak folyamatos finanszírozási igényt a társasággal szemben.
A nem-életbiztosítási üzletág az alábbi termékekre terjed ki: baleset és felelősségbiztosítás (2011. októbertől), gépjármű biztosítás (2012 elejétől) és vagyonbiztosítás (2012. áprilistól). A szegmens várhatóan 5-6 milliárd forinttal járul hozzá a bruttó díjbevételhez a következő 3-4 évben (4-5 százaléka becsült teljes bruttó díjbevételeknek) és előreláthatóan 2014-ben lesz nullszaldós.
A CIG Pannónia együttműködési megállapodást írt alá a VIT nyugdíjalappal, amely az önkéntes nyugdíj-megtakarítási termékekre terjed ki. A Pannónia és a VIT közös befektetési alapot hoz létre, amelyben a Pannóniának kezdetben 20 százalékos részesedése lesz. Az alap induló eszközállománya 60 milliárd forintra (330 millió dollárra) tehető.
A várható keresztértékesítéseknek számos pénzügyi előnye lehet, míg a Pannónia termékpalettája több alap figyelmét is felkeltheti a jövőben. A VIT-tel való együttműködés fő oka a VIT relatíve magas ügyfélállománya (a Pannónia 35 ezer, míg a VIT 30 ezer ügyféllel rendelkezik).
Az Equilor a jelenlegi számításai során nem vette figyelembe hasonló megállapodásokat, ugyanakkor egyelőre nem tulajdonítunk ennek szignifikáns hatást sem a bevételi sem a kiadási oldalon az elkövetkezendő 1-2 évben. A Budapesti Közlekedési Vállalattal (BKV) történő megállapodás részletei. A Pannónia nyerte azt a BKV-tendert, amelynek keretében a közlekedési vállalat dolgozóinak juttatott fizetés kiegészítésül szolgáló cafeteria juttatásai között befektetési egységhez kötött életbiztosításokat (unit-linked) is kínál. A közlekedési vállalat jelenlegi 12 ezer munkavállalójának harmada jelenleg nem jelölte meg a preferált cafeteria elemeket, így a Pannóniának módja van ezt kizárólagos opcióként felkínálni. A dolgozók kétharmada számára szintén adott a lehetőség a Pannónia termékeit választani.
Az Equilor számolt a BKV-tenderhez hasonló elemekkel, de nem zárja ki a további eredményjavulás lehetőségét sem, hiszen más nagyobb állami vállalatok tenderén is jó eséllyel lehet befutó a Pannónia.
Megállapodást írt alá a Pannónia a TIR biztosítóval, amelynek keretében a cég KGFB és Casco típusú szolgáltatásokat nyújthat tehergépjárművek számára. A Pannónia ez esetben rendszerszintű szolgáltatóvá válik, amely felelősségbiztosítást nyújt fuvarozó vállalatoknak, többlet kockázatok átvállalása nélkül. Mindezek mellett a már meglévő 150 millió forintos (800 ezer dolláros) teljes biztosítási portfólió átkerült a Pannóniához. Mindezek egyelőre másodlagos elemek a Pannónia bruttó díjbevétele és az adózott eredménye szempontjából, ami tekintetében a következő években sem várunk markáns változást. Tőkeemelés: nem szükséges 2-3 éves időhorizonton – írja az Equilor.
A társaság bruttó díjbevételének 90 százaléka származott a unit-linked típusú biztosítási tevékenységből a 2010–ben. Ez a termék a jellegéből adódóan jelentős kezdeti jutalékfizetési kötelezettséget generál, amelyet kizárólag saját forrásból fedez a Pannónia. A 2010-es tőkeemelés keretében jelentős mennyiségű forráshoz jutott a Pannónia (9,3 milliárd forint / 50 millió dollár) ami a további tőkeemeléssel kapcsolatos spekulációk lehűtésére is szolgál.
Az Equilor szerint további forrásbevonásra leghamarabb 2013-2014-ben lehet szüksége az életbiztosítási szegmensnek, de a részvényhígulást rengeteg módon el fogja tudni kerülni a társaság (például hibrid kötvények, alárendelt kölcsöntőke kibocsátásával és/vagy elsőbbségi részvények formájában). Mindez a nem-életbiztosítási szegmens esetleges tőkeemelési igényére is igaz. Mindemellett, a tőkepiaci szereplőket abban az esetben nem zavarná egy újabb tőkeemelés, ha a Pannónia a kitaposott úton halad tovább üzleti modelljének megvalósításában. A GEM megállapodás részletei. A GEM mint potenciális hosszú távú intézményi befektető már a kibocsátási tájékoztatóban is szerepelt. Idén év elején a két cég megállapodott arról, hogy szerződéses formában is megerősítik együttműködési szándékukat.
A GEM 20 millió euró értékű tőkebefektetésre szerzett jogot a következő 3 évben, amelynek értelmében a vételi árat az akkor esedékes részvényárfolyam, illetve egyéb külső tényezők függvényében határozzák meg. A kibocsátandó részvényvolumen egy előre meghatározott 15 napos periódus átlagos napi forgalmának maximum ötszörösét, míg az árfolyam ezen periódus forgalommal súlyozott átlagárának maximum 90 százalékát teheti ki. A fentieken túl a GEM 4 éven belül jogosult négymillió darab részvény jegyzésére előre meghatározott feltételek mellett.
Ezen részvények kibocsátási értéke 1595 forint, feltéve, hogy a Pannónia részvények forgalommal súlyozott átlagára eléri az 1501 forintot 2012 novemberében. Ez a megállapodás mindkét fél számára rugalmasságot eredményez, a Pannónia esetében pedig különösen fontos ez a fajta védelem az esetlegesen turbulensebb pénzügyi időszakok tekintetében – olvasható az Equilor elemzésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.