Az OTP csoport 37 milliárd forintos adózott eredményt produkált 2011 első három hónapjában, amely 12 százalékkal elmarad a bázistól. Az elemzők ugyanakkor ennél valamivel alacsonyabb, 34 milliárdos számviteli eredményre számítottak. A korrigált – a bankadó hatásától is megtisztított – konszolidált adózott eredmény 44 milliárd forintot ért el, amely a bázisidőszakit 4, az egy negyedévvel korábbit pedig 38 százalékkal haladta meg.
A vezérigazgató-helyettes rámutatott: az első negyedévben a külföldi csoporttagok hozzájárulása jelentősen nőtt az adózott, csoportszintű eredményhez. A számviteli adózott eredményből a külföldi érdekeltségek az első három hónapban 30 százalékkal részesedtek, szemben a 2010 negyedik negyedévi 12 százalékkal. A konszolidált bevételeknek pedig a külföldi leányok már a 45 százalékát adták.
Ami a portfólió minőségének alakulását illeti, Bencsik László közlése szerint annak romlása az első negyedévben nem lassult: a 90 napon túli késedelemben lévő hitelek aránya a megelőző negyedévi 13,7-ről 15 százalékra emelkedett.
Ami a makrogazdasági környezet várható alakulását illeti: az OTP csoport várakozásai szerint 2011 egészében és 2012-ben is 3 százalék környékén alakulhat a GDP-növekedés üteme, amelynek motorja minden bizonnyal a jó export-teljesítmény lesz. Emellett a költségvetési célkitűzések reálisnak, tarthatónak tűnnek.
A várakozásoknál jobb negyedéves gyorsjelentést tett közzé az OTP. A nettó eredmény és a nettó kamatbevétel is meghaladta az elemzői konszenzust - ezt már az Equilor írja az OTP eredményéről. Ennek hátterében főként az alacsonyabb működési költségek állnak, amelyek az elemzők szerint a következő negyedévekben már nem tudnak pozitív hatást kifejteni.
A körülbelül 12 százalékos csökkenést a nettó eredményben éves alapon a 7,4 milliárd forintos bankadó okozta, amit a kormány még a tavalyi évben vetett ki a hazai pénzintézetekre. A nettó kamatmarzs 6,33 százalékra szélesedett részben a szélesebb kamatkörnyezetnek, részben pedig a külföldi leányok (például orosz egység) javuló teljesítményének köszönhetően, bár továbbra is látjuk a jeleit annak, hogy a magasabb kockázati költségek szétterülnek a teljes ügyfélállományon.
A céltartalékolás szintje alacsonyabb volt a piaci várakozásoknál, ami az erősödő forintnak is tulajdonítható, bár egyes leányoknál továbbra is dagadó mértékről adott számot az OTP.
A gyorsjelentés negatív része a 90 napon túli késedelmes hitelek arányának növekedése (15 százalékra az előző év végi 10,7 százalékról), ami a romló magyar hitelportfólióval magyarázható (az OTP Banknak magasabb céltartalékokat, kockázati költségeket kellett képeznie a hazai alaptevékenységében egy 10 milliárd forintos hitel kapcsán).
Az OTP csoporton belül a Magyarországon lévő központi egység hozzájárulása továbbra is domináns, ugyanakkor az utóbbi hónapokban javuló tendenciát és magasabb profit hozzájárulást mutattak a külföldi leányvállalatok. Az orosz leánybank nettó eredménye 545 százalékkal növekedett év/év alapon, míg az ukrán leány 501 százalékkal gyarapodott. Emellett a bolgár egység járult még hozzá jelentősen a csoport eredményeihez, bár itt is stagnált a hitelállomány alapvetően.
A Tier 1 ráta 14,8 százalékra emelkedett a 2010 negyedik negyedéves 14%-os értékről, amely a javuló pénzügyi környezet eredménye.
A fő kockázati faktor továbbra is egy lehetséges negatív fordulat a globális szentimentben, amely visszafoghatja a gazdasági növekedést és megemelheti a céltartalékolási és egyéb kockázati költségeket.
Az Equilor a gyorsjelentés után mérsékelt pozitív reakcióra számít, amelyet a hazai szabályozási környezet változása (például bankadó) mérsékelhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.