Ugyanakkor az EU-nak is egy új mentőcsomagot kell prezentálnia, hogy maga mellett tartsa az IMF-et, melyhez egy a magánszektor hozzájárulását tartalmazó tervre is szükség lesz. Továbbra is ez az utóbbi pont tűnik a legnagyobb kihívásnak, egész egyszerűen azért, mert a "bécsi kezdeményezéssel" ellentétben – mely Kelet-Európát rázta gatyába 2008-ban – itt nem a likviditásról, hanem elsősorban a fizetőképességről van szó.
Akkoriban ráadásul rá lehetett venni a nagyobb banki befektetőket hogy egy (igen nagy) asztalhoz üljenek össze, mely a görög kötvénytulajdonosok esetében már képtelenségnek tűnik. Az EU így látszólag a lehetetlent próbálja megvalósítani. Tekintve hogy már több mint egy hónapja ez a téma uralja a pénzügyi világot, a piacok arra próbálnak majd választ találni, hogy a fentieket hogyan tudják a holnap összeülő EU vezetők nyélbe ütni.
Ezzel párhuzamosan vegyes adatok érkeztek Nagy-Britanniából. A legutóbbi állami hitelfelvételi adatok némi nyomást gyakoroltak fontra, a reakció azért némileg eltúlzottnak tűnik, tekintve hogy a görög bizalmi szavazás előtt gyakorlatilag lebénultak a pénzpiacok. Ezek az adatok hónapról hónapra jellemzően komoly "hullámzást" mutatnak, így nincs sok értelme egyetlen havi adatot elemezni.
A májusi adatok egyelőre csak a második adatszolgáltatást takarják az új költségvetési évben, és amennyiben a pénzügyi intervenció hatásait is leszámítjuk, úgy csak enyhe javulást látunk a hitelfelvételi pozíciónál. Mindent összevetve, a nettó hitelfelvétel (intervenciókat leszámítva) közel 6 százalékkal nőtt az április-májusi periódusban, a tavalyi azonos időszakhoz képest. Azonban a nemrégiben bevezetett banki munkáltatói adó (melyet a magas bónuszok után kell fizetniük a pénzintézeteknek) közel 3,5 milliárd fonttal növelte a tavaly áprilisi bevételeket, így az idei helyzet alapjában véve javuló tendenciát mutat a tavalyi évhez képest.
Meginoghat viszont a német hangulat. Az Európai Gazdasági Kutatóintézet (ZEW) júniusi felmérése a német hangulat-index negyedik egymást követő visszaesését mutatta, a várakozás-komponens 3,1-ről -9,0-re történő esése az elmúlt kilenc hónap legnagyobb havi mínuszát jelentette. Az aktuális gazdasági hangulatot tükröző adat, a 2009 óta tartó nagyjából folyamatos emelkedő tendencia után először kezdett csökkenni. Persze kevésbé meglepő, hogy a legutóbbi gyengébb makro-ökonómiai adatok, az eurózóna problémáival egyetemben jelentős hatást gyakorolnak a hangulatra. Még ha ez nem is számít kritikus fejleménynek, nem árt, ha az EKB összeveti ezeket az adatokat az eurózóna aktuális pénzügyi helyzetével, és ezt a következő havi kamatülésnél is szem előtt tartja. Mindazonáltal a júniusi értekezleten előre jelzett kamatemelés véleményünk szerint egyelőre nem indokolt.
Jogi nyilatkozat: A fenti szöveg marketing kommunikációs célra készült. Nem tartalmaz és nem is értelmezhető úgy, hogy tartalmaz befektetési javaslatot vagy befektetési ajánlatot, illetve pénzügyi eszközökkel kapcsolatos tranzakcióra vonatkozó ajánlatot, vagy arra vonatkozó megbízást. A múltbéli eredmények nem garantálják, és nem jelzik előre a jövőbeli eredményeket. Az FxPro nem veszi figyelembe az Ön személyes befektetési céljait, se pénzügyi helyzetét. Az FxPro nem foglal állást és nem vállal felelősséget a közzétett információ pontosságáért, se annak teljességéért, se olyan befektetésből származó veszteségért, melyet az FxPro bármilyen alkalmazottja, vagy egy harmadik fél által szolgáltatott javaslatból, előrejelzésből, vagy egyéb információból származik. Ez a szöveg nem a pénzügyi elemzés függetlenségét támogató jogi követelmények alapján készült és nem képezi tárgyát a pénzügyi elemzés terjesztésének előmozdítását tiltó rendelkezéseknek sem. A szövegben foglalt véleménynyilvánítások előzetes értesítés nélkül bármikor módosíthatók. A leírtakban foglalt vélemény sok esetben személyes jellegű, és nem mindig tükrözi az FxPro véleményét. Jelen közlés csak az FxPro előzetes engedélyével sokszorisítható illetve terjeszthető.
Kockázati figyelmeztetés: A CFD-k, melyek tőkeáttétes termékek, nagy kockázattal járnak és a teljes befektetett tőke elvesztését vonhatják maguk után. Éppen ezért a CFD-k nem minden befektető számára alkalmasak. Ne kockáztasson többet, mint amennyit kész elveszíteni. Mielőtt megkezdené a kereskedést, győződjön meg róla, hogy megértette az ezzel járó kockázatokat és egyben vegye figyelembe saját tapasztaltságának mértékét is. Ha szükséges, keressen fel független tanácsadót.
Az FxPro Financial Services Ltd tevékenységét a CySEC engedélyezi és szabályozza (engedélyszám: 078/07) FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.