A lakossági és a vállalati hitelezés terén is komoly problémák vannak, elég, ha regionális összevetésben megnézzük a hazai adatokat. Arra a kérdésre, miként fog javulni a helyzet, ha a bankadó hosszú évekre fennmarad, az államtitkár úgy válaszolt: több tényező befolyásolja a hitelezési aktivitást, ezeknek csak az egyike a bankadó. De nem a kizárólagos, és talán nem is a legfőbb oka a hitelezés alacsony fokának.
A bankadó számításának a feltételeit ugyanakkor meg lehet úgy változtatni, hogy az ösztönözze a hitelezést. De más eszközzel is lehet élni, s ha több apró lépés ugyanabba az irányba mutat, akkor az átlendíthet a holtponton – vélte az államtitkár. Hozzátette: ebben a kérdésben potenciális megoldást jelenthet, ha a hitelkihelyezések arányában csökken a bankadó vagy annak alapja.
A bajba jutott devizahitelesek árfolyamrögzítésével kapcsolatban az államtitkár elmondta: három lehetséges forgatókönyvvel számoltak. Az első a legkedvezőbb, itt a jelenlegi árfolyamot átmenetinek feltételezve trendszerűen erősödik a forint. A másik forgatókönyv a mostani kurzust vetíti ki az akcióterv teljes időtartamára, a harmadiknál pedig trendszerű a forint gyengülése.
Az államtitkár ugyanakkor nem árulta el, milyen árfolyamig mentek el a számítások során, mert – mint fogalmazott – még az esélyét sem szeretnék megadni annak, hogy bármiféle spekuláció induljon el, tesztelendő a kormány vagy a jegybank tűrőképességét. Leszögezte: stressztesztek azt igazolták, hogy a konstrukció egészen nagy forintgyengülést is képes kezelni, extrém körülmények között is életképes, legfeljebb folyamatos menedzselést vagy kormányzati beavatkozást igényel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.