Csaknem 20 százalékkal kevesebb fogyasztási hitelt helyeztek ki a pénzügyi szolgáltatók az első fél évben, mint az előző hat hónapban – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból. A havi kihelyezés – folyószámlahitelek nélkül számítva – hónapok óta húszmilliárd forint környékén stagnál, és a júniusi, 22,7 milliárdos mennyiség 29 százalékkal elmarad az egy évvel korábbitól.
Az új kihelyezések csökkenésével, illetve pangásával párhuzamosan apadnak a háztartásoknál lévő állományok is. A fogyasztási hitelek csaknem kétharmadát adó szabad felhasználású jelzálogkölcsönök állománya annak ellenére csökkent egy év alatt 2,6 százalékkal, hogy az ezeknél a kölcsönöknél domináns svájci frank árfolyama a június végéig tartó egy év alatt bő 12 százalékkal erősödött a forinttal szemben. A legnagyobb visszaesés ugyanakkor az áruvásárlási hiteleknél következett be, amelyek mennyisége majdnem 23 százalékkal, 62 milliárd forintra olvadt a júniusig tartó egy év alatt. Nem megy jól a szekér a személyi kölcsönöknél, illetve a gépjárműhiteleknél sem: előbbiek állománya egy év alatt 12, utóbbiaké pedig közel 14 százalékkal esett vissza.
Az egyetlen kivételt a negatív tendencia alól a folyószámlahitelek jelentik: ezeknek a háztartásoknál lévő mennyisége a júniusig tartó egy évben is csaknem 13 százalékkal növekedett, így már megközelíti a 490 milliárd forintot. E hitelfajta trenddel ellentétes emelkedését elsősorban az magyarázza, hogy az ügyfelek rendszeres havi jövedelem birtokában könnyedén hozzájuthatnak, illetve az, hogy a háztartások feltehetően egyre nagyobb mértékben fedezik napi kiadásaikat a hitelszámlájuk terhére.
A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.