Tegnap délután még olyan információk keringtek, hogy a tárgyalások megfeneklettek, erre a dollár erősödéssel, a feltörekvő devizák pedig gyengüléssel reagáltak az euróval szemben. Közülük a forint teljesített tegnap a legrosszabbul: jóval több, mint egy százalékot gyengülve elérte a 302,60-as szintet. A hazai deviza mélyrepülésére még egy lapáttal rátett, hogy a nagy hírügynökségek közzétették a NGM vezetőjének ma megjelenő nyilatkozatát, miszerint reális esélyt lát a magyar adósságbesorolás leminősítésére a befektetésre nem ajánlott (ún. „junk”) kategóriába. A piacokon pedig sokszor működni szokott az önbeteljesítő jóslat jelenség – vélekedett Kerékgyártó Imre.
A mai délelőtt az EU megállapodás eredményeinek megemésztéséről fog szólni, majd ezután jöhet a következő várva-várt esemény, a november 3-4-én esedékes G20-ak konferenciája.
„A tegnapi csúcstalálkozónak vannak konkrét eredményei. A görög kötvények esetében egy önkéntes csereprogram lebonyolításával a görög adósság 50%-át leírják a kötvénytulajdonosok. Az EU államai 30 milliárd euróval vesznek részt a veszteségek viselésében. A bankok tőkésítettségét 9%-ra kell emelni, ami az alultőkésített bankok esetében további tőke bevonásával, vagy a hitelezési tevékenység visszafogásával érhető el. A bankok portfoliójában tartott kötvényeket aktuális értéken kell nyilvántartani, ami a „virtuális” veszteségek explicit megjelenését fogja eredményezni a könyvekben. Az EFSF programot 4-5-szörös méretre duzzasztják” - sorolta a terveket a közgazdász.
Hozzátette: a megvalósítás és a részletek tisztázása még hátravan. Az eddigi információk alapján közel 106,5 milliárd eurót kellene a rászoruló bankoknak juttatni, a spanyol bankoknál 26, a görög pénzintézeteknél 30, az olaszoknál 14 milliárd eurós feltőkésítés lesz szükséges. Az EU adóssághelyzetében az intézkedések mindenképpen javulást fognak eredményezni, természetesen ez nem azt jelenti, hogy biztosan kint vagyunk a vízből. A piacok is óvatos optimizmussal reagálnak, az euró/dollár árfolyama 1,40 fölé emelkedett, de rallyról nem beszélhetünk.
„Az EU intézkedések óvatos fogadtatását a frank árfolyama tükrözi leginkább. Az alpesi deviza nem gyengült szignifikáns mértékben, 1,2250 környékén kereskedik az euróval szemben, ami 246 forintos frank/forint kurzust eredményez. Javulás sajnos nem várható gyenge forint és kockázatkerülő frank mellett”, zárta elemzését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.