Ahogy tegnapi számunkban beszámoltunk arról, csütörtökön egyeztetést tartottak a Magyar Bankszövetség és a kormány képviselői a lakossági devizahitel-adósok problémájának kezeléséről. A tárgyalást követően viszont egyik érintett fél sem adott tájékoztatást, ebből arra lehet következtetni, hogy egyelőre nem sikerült megegyezni a lehetséges megoldási csomagról. A bankszövetségnél egyelőre a lehetséges folytatásról sem kívántak nyilatkozni.
A kormány viszont előállt egy újabb, a problémát kezelni hivatott megoldási elemmel. Ennek lényege, hogy a munkaadók 7,5 millió forintig adómentes támogatást adhatnak dolgozóiknak a rögzített árfolyamú végtörlesztésre. Az erről szóló, az adótörvényekhez benyújtott módosító indítványt hétfő este szavazta meg a parlament. Selmeczi Gabriella, a Fidesz szóvivője tegnap kijelentette: remélik, hogy ez egy újabb segítséget jelent a végtörlesztéshez, és így még többen tudnak majd élni ezzel a lehetőséggel. Kiemelte: támogatásról van szó, nem hitelről.
„Jóhiszemű kezdeményezésnek tartom a felvetést, de az életszerűségével baj van” – nyilatkozta a Világgazdaságnak Dávid Ferenc. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára hozzátette: olyan helyzetben, amikor nulla százalék körüli gazdasági növekedés várható, és a bérkompenzáció is terheket ró a munkáltatókra, nem reális azt várni tőlük, hogy forrást teremtsenek ilyen vissza nem térítendő támogatásokra. Arról nem is beszélve, hogy a kezdeményezés munkajogilag is tisztázatlan.
Ha egy munkáltató adna is ilyen támogatást, nyilvánvalóan a jó munka jutalmául adná, annak reményében, hogy a dolgozó még hosszú évekig neki dolgozik majd. De mi van akkor, ha a dolgozó magatartása megváltozik, vagy leltárhiánya, pénztárhiánya vétlen vagy vétkes módon kárt okoz? Ebben az esetben hogyan kérhető vissza tőle ez az összeg? – tette fel a kérdést a főtitkár. „Sajnos életszerűbbnek tartom azt, hogy a magasabb beosztású munkavállalók, vezetők saját javukra döntenek így a kérdésben, vagy a vezetőséggel döntettetik el, hogy a cég kifizesse nekik a támogatást” – vetette fel Dávid Ferenc.
A rögzített árfolyamon történő végtörlesztést viszont tegnap is többen bírálták. Békesi László volt pénzügyminiszter egy konferencián azt mondta: a végtörlesztés rontja a bankrendszer tőkepozícióit, csökkenti a hitelezési forrásokat, és a bizalmatlanság terjedése révén akadályozza a piacbővülést, így rövid távon akár a magyar gazdaság finanszírozását is lehetetlenné teheti. Herbert Stepic, a Raiffeisen Bank International vezérigazgatója pedig a magántulajdonba való beavatkozásnak nevezte a vonatkozó magyar törvényt.
Stepic reagált a szerdán hét bank ellen kartellgyanú miatt indított GVH-vizsgálatra is. Közölte: nem állapodott meg egy piaci szereplővel sem a magyarországi jelzáloghitelek kamatairól a Raiffeisen Bank. Hozzátette: a rendes piaci feltételeket vették számításba, gond nélkül állnak a vizsgálat elé. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) szerdán jelentette be, hogy vizsgálatot indított hét magyarországi pénzintézetnél a lakossági jelzáloghitelek kamatának egy időben végrehajtott, jelentős mértékű emelése miatt. „A GVH a folyamatban lévő eljárásra hivatkozva nem ismerteti, hogy milyen információkat szereztek az egyes bankoknál tartott előzetes értesítés nélküli helyszíni szemléken” – tájékoztatta lapunkat a hivatal sajtóosztálya. Hozzátették: az elvégzett vizsgálati cselekmények értékelését követően dől el, hogy más hitelintézeteknél folytatnak-e vizsgálatokat.
Nem megy a magyar leánynak
Az elemzői várakozásokat felülmúló, 130 millió eurós harmadik negyedéves eredményről adott számot tegnap a Raiffeisen Bank International. Magyarországon viszont 286 millió euró adózás utáni veszteséget könyvelt el a bank az első kilenc hónapban. Az RBI tájékoztatása szerint folyamatban van a magyarországi leány átstrukturálása: ez magában foglalja többek között a portfólió szelektív csökkentését és további tíz kirendeltség bezárását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.