Több mint három és fél éves mélypontra esett az első alkalommal munkanélküli segélyt igénylők száma a múlt héten az USA-ban – közölte tegnap az amerikai munkaügyi minisztérium. A segélykérelmek száma négyezerrel 364 ezerre csökkent, ami a legalacsonyabb adat 2008 áprilisa óta. Az adat jelentősen jobb lett a várakozásoknál, a Bloomberg elemzői konszenzusa a mutató 12 ezer fővel történő növekedését jelezte előre. Az irányzatot pontosabban mutató négyhetes mozgóátlag 8 ezerrel 380.250-re mérséklődött, vagyis 2008. július közepe óta legalacsonyabb szintre került. Az elemzői konszenzus szerint akkor várható munkaerőpiaci javulás, ha hosszabb ideig 400 ezer alá csökken a heti segélykérelmek száma.
Elemzők szerint az adat azt mutatja, hogy az amerikai munkaerőpiac felélénkülve vághat neki a következő évnek. Az elbocsátások ütemének csökkenése lendületet adhat a lakossági fogyasztásnak, amely a világ legnagyobb gazdaságának számító USA GDP-jének 70 százalékát fedi le. A munkaerőpiaci adat megjelenése után ennek megfelelően emelkedtek az amerikai tőzsdeindexek.
A gazdaság növekedésével kapcsolatban is adtak ki adatot tegnap. Az amerikai kereskedelmi minisztérium közlése szerint a GDP a harmadik negyedévben éves szinten 1,8 százalékkal nőtt, ami elmaradt a tárca egy hónappal ezelőtti, 2,0 százalékos becslésétől. Elemzők arra számítottak, hogy a korábbi becslést erősíti meg a tegnapi adatközlés. A végleges adat is azt mutatja azonban, hogy a július és szeptember közötti időszakban lábra kapott az amerikai gazdaság, miután a második negyedévben csak 1,3 százalékos volt a bővülés mértéke.
Elemzők szerint a negyedik negyedévben még tovább gyorsulhat a növekedés, ami akár 3 százalékos ütemet is jelenthet, miután a munkaerőpiac élénkülése mellett a háztartások költése is egyre növekszik, valamint a lakóingatlanok építésének üteme és az ipari termelés is bővül. A három százalékos utolsó negyedévi bővülési ütem másfél éves csúcsot jelentene. A szakértők a mostani adat alapján úgy vélik, most már egyértelműen kijelenthető: miközben a világgazdaság lassul, az eurózóna pedig jövőre recesszióba süllyedhet, addig az USA elkerüli a W alakú válságot.
A GDP-adattal egyidejűleg közölték azt is, hogy az élelmiszer- és energiaárakat figyelmen kívül hagyó maginfláció mértéke a harmadik negyedévben 2,1 százalék volt az előző negyedévben mért 2,3 százalékhoz képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.