A nemzetközi környezetet tekintve az EU egyelőre nem tudta az adósságválság kérdéskörét megnyugtató eredménnyel, intézkedésekkel kezelni. A legtöbben bizonytalansággal, kétkedve, a bizakodóbbak legfeljebb óvatos optimizmussal nyilatkoznak az eurózóna jövőjét illetően. A jövőbeli gazdasági teljesítményekről szóló előrejelzéseket sorra módosítják lefelé mind globális, mind európai, mind hazai szinten – vélekedett Kerékgyártó.
„A külső környezet tehát bizonytalan és enyhén romló kilátások jellemzik. Hazai vizeken az IMF-fel való tárgyalások megkezdése pozitív üzenetet hordoz (ennek is köszönhető a leminősítés ellenére az utóbbi hetek stabilabb forint árfolyama). A múlt héten megszakadt tárgyalások, a nyugdíjpénztárakkal és a jegybankkal kapcsolatban tervezett intézkedések viszont ismét bizonytalanságot szültek” – mutatott rá.
José Manuel Barroso tegnap levélben szólította fel a magyar miniszterelnököt a két tervezett törvény visszavonására, és a közösségi jognak megfelelő átdolgozására. A Fitch legutóbb még úgy nyilatkozott, hogy megvárja az IMF megállapodás eredményét a következő hitelminősítői lépése előtt, de amennyiben a tárgyalások nem kezdődnének meg, vagy szaggatottan folytatódnának, akkor lehet, hogy hamarabb döntést hoznak – vetítette előre Kerékgyártó.
Hozzátette, az országspecifikus kockázatok némileg ugyan mérséklődtek, de a legújabb fejlemények miatt továbbra sem tekintenek hazánkra biztonságos befektetési célpontként
„A jegybank döntését vélhetőleg befolyásolja majd a hazai novemberi béradat váratlanul megugró szintje is. A piac 75 bázispontos emelést áraz az elkövetkező három hónap során. Mivel a bizonytalanság ismét igen magas szintű, a jegybanknak kell ismét némi ellensúlyt biztosítania a képzeletbeli mérlegben. Így kis túlzással nem lehet kérdéses a Monetáris Tanács mai döntése, egyedül az emelés mértékéről oszlanak meg a vélemények, de a várakozások többsége 50 bázispontot vizionál, azaz 7,00 százalékos alapkamatot” – emelte ki.
Az EU legutóbbi csúcsán arról állapodtak meg, hogy az IMF alapjait 200milliárd euroval emelik az EU tagállamok (ebből maradt ki az Egyesült Királyság, illetve több tagállam parlamenti felhatalmazáshoz kötötte a támogatását). A határidő tegnap lejárt. A pénzügyminiszterek tartottak egy telefonkonferenciát, melyet követően kiadott nyilatkozatban már nem szerepelt a 200 milliárd, mindössze egy szándéknyilatkozat, hogy az IMF forrásait növelni kívánják. Az új cél 150 milliárd euró – írja a Commerzbank közgazdásza.
Ugyanakkor jó hír, hogy a dánok, a svédek, a lengyelek és a csehek is részt kívánnak venni az IMF feltőkésítésében, összegszerűen ugyan nincs megállapítva milyen mértékben (vélhetőleg az IMF kvótájuk szerint). Az összkép csalódást keltő, és talán csak annak köszönhető az euro további gyengülésének elmaradása, hogy a kereskedésen már nagyon érezhető a Karácsony előtti hangulat, a csökkenő forgalom és a gyenge év végi üzletmenet.
Az euró/frank ismét 1,22 környékén oldalaz, ami az euró/forint mozgásának letükrözését eredményezi a frank-forint viszonylatában. Ez jelenleg 248 körüli bankközi jegyzéseket jelent, zárul az elemzés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.