Szeptemberben dönt az EB, hogy feloldja-e az eljárást, vagy betartja a fenyegetést azzal, hogy a 2013-as kohéziós alapból 500 millió eurót nem enged lehívni. A labda a kormánynál pattog, és az IMF ügyében is ugyanez a helyzet.
„Nincs egy ütemterv a piac felé kommunikálva, hogy a szerződés kapcsán ki mikor, miről tárgyal. Sőt olyan nyilatkozatok is nyilvánosságra kerülnek, ahol kormánypárti politikusok úgy fogalmaznak, hogy előfordulhat olyan téma a tárgyalásokon, ahol az álláspontok ütközni fognak, mert sérülnének az ország érdekei” – mutat rá Karsai Péter.
Ha a piac kikényszeríti, akkor lesz megállapodás, de ha marad az összességében kedvező, mérsékelten jó globális hangulat, akkor esélyes magyar részről az együttműködés halogatása, vagy teljes elutasítása – vélekedik Karsai Péter.
A tegnapi rossz hangulatban a forint vezette a gyengülést (a zloty egy százalékon belüli esést szenvedett el, míg a lejnek és a koronának csupán 0,2-0,3 százalékos gyengülést kellett elkönyvelnie), késő estére a 295-ös szintet sikerült érintenie az árfolyamnak a bankközi piacon. Ma reggel gyengülés utáni korrekció tapasztalható, nem sokkal 295 alattról 294 alá került.
Rövid távon a dollár áll nyerésre, miután egyre esélyesebb, hogy a rossz hangulat lehet a domináns a piacokon. Sok tényezőt lehet a pesszimizmus okaként felsorolni, elsősorban a görög adósságcsere résztvevőitől függ, hogy kútba esik-e az eddigi sokéves erőfeszítés Görögország megmentéséért. Egyre inkább a figyelem középpontjába kerül az iráni konfliktus is, mivel az olajáron keresztül az egész világ érintett a témában. A dollár, mint egyetlen klasszikus safe haven deviza tud az ilyen helyzetekből hasznot húzni – hangsúlyozza a Commerzbank szakértője.
Ennek megfelelően tegnap a kivárás helyett majdnem1,31-ig esett az euró/dollár árfolyama. A dollár-forint kurzuson látszik igazán a kockázatkerülés ténye: egy hét alatt több mint 5 százalékot gyengült a forint - 214 alatti szintekről 225-ig emelkedett az árfolyam. Ma délután az NFP előfutárának tartott ADP foglalkoztatottsági mutatót publikálják, a kereskedői hangulatot akkor változtathatja ez a statisztikai adat, ha 250 felett, vagy 180 alatt lenne a mutató értéke.
Az euró/frank árfolyamában folytatódik az 1,2050 körüli agónia, míg a frank/forint esetében az árfolyam az előző napokhoz képest viszonylag magasan, 244 körül jár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.