BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mit várhatunk a Richtertől?

Csütörtökön piacnyitás előtt teszi közzé második negyedéves gyorsjelentését a Richter, melytől az KBC Equitas intézményi fundamentális elemzője a csaknem eltűnő pénzügy veszteség következtében jelentős profitnövekedést vár.

Az alacsonyabb pénzügyi veszteségnek köszönhetően tetszetős éves növekedést mutathat fel nettó profit soron a Richter – vélik a KBC elemzői. A 10,4 milliárd forintos nyereség 22,2 százalékkal múlhatja felül a bázisértéket, mindez egy részvényre vetítve 557 forintos profitnak felel meg.

Jelentősen visszaesést várunk a Richter magyarországi értékesítéseitől – írják a szakértők. 2012-ben a társaság mintegy 15-20 százalékos csökkenéssel számol, amit az áprilisban életbe lépő vaklicit és a kormányzati egészségügyi támogatások csökkenése okoz. 2010-hez képest megközelítőleg 95 milliárd forinttal apadhat idén az állam egészségügyi támogatása. A tavaly októberi első vaklicit óta 5-30 százalékkal csökkent a Richter hazai piacon értékesített készítményeinek az ára.

A KBC várakozása szerint 48,2 milliárd forint lehet a Richter bruttó profitja a negyedévben, ez évesített alapon 1,8 százalékos növekedésnek felel meg. A bővülés többek között a rubel a forinttal szemben történő erősödésének tudható be, amely részben ellensúlyozni tudta az alacsonyabb támogatások és a vaklicitek miatt csökkenő magyarországi és az EU-12 marginok hatását.

Az negyedéves EBIT-margin megegyezhet a Richter által egész évre előre jelzett 15 százalékkal. Becslésünk szerint éves szinten 15,1 százalékkal 9,5 milliárd forintra emelkedhettek a kutatás-fejlesztési költségek, melyek nagyrészt a bioszimiláris, a Cariprazine fázis II-es és az Esmya fázis III-as tesztjeinek kiadásaiból tevődnek össze.  Éves szinten 5,5 százalékkal nőttek az értékesítési költségek, amelyek 21,3 milliárd forinttal az árbevétel 27 százalékát tették ki, ennek hátterében a nyugat-európai értékesítési hálózat fejlesztése áll.

A társaság második negyedéves üzemi eredménye 11,8 milliárd forintra zsugorodhatott a KBC szerint, ami éves alapon jelentős csökkenést (-10,7 százalék) vetít előre. A tétel alakulásában az éves alapon 6,6 százalékot gyarapodó működési kiadások és a mérföldkő-bevételek hiánya játszik fontos szerepet.

A pénzügyi eredmény soron nem látnak szignifikáns veszteséget, míg tavaly 3,4 milliárd forint mínusz szerepelt ezen a soron. A 0,2 milliárd forint értékű veszteség többek között a követelések átértékeléséből (-3,2 milliárd forint) és a devizapiaci fedezeti ügyletekből (-0,5 milliárd forint) tevődnek össze. Az említett tételeken a 150 millió eurós hitel átértékelése (+1,2 milliárd forint) és a Preglem-vételár halasztott részén elért 0,5 milliárd forint tompított, a forint erősödésének köszönhetően.  A kamatbevételeken és a kötelezettségek átértékelésén további 0,9, illetve 0,8 milliárd forint pénzügyi nyereséget realizált a gyógyszeripari társaság.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.