A Morgan Stanley londoni befektetési és elemzőrészlegének közgazdászai szerdán összeállított térségi elemzésükben közölték, hogy a valutaunióban az eddig jósolt 0,3 százalékos visszaesés után most már 0,5 százalékos GDP-mínuszt várnak 2012 egészére, 2013-ra vonatkozó euróövezeti prognózisukat pedig 0,9 százalékos növekedésről stagnálásra módosították. A ház londoni elemzői szerint e felülvizsgálatnak nyilvánvaló következményei vannak a közép- és kelet-európai exportkilátásokra, tekintettel az erőteljes kereskedelmi kapcsolatokra.
Hozzáteszik, hogy két további oka is van a felzárkózó európai térségre szóló növekedési előrejelzéseik rontásának: az egyik az, hogy az idei első negyedéves GDP-adatok a térség csaknem minden gazdaságában elmaradtak a cég által várttól, és a második negyedévi részadatok arra vallanak, hogy a lendület az esetek zömében azóta még tovább lanyhult. Emellett a térségi hitelkiáramlás is gyengült, mivel a régióban tevékenykedő bankok - jórészt nyugat-európai anyavállalatok helyi érdekeltségei - folytatják visszavonulásukat. Ez a legjobb esetben is - Lengyelországban és Csehországban - az új hitelek folyósításának minimálisra csökkenését jelenti, Magyarországon azonban egyértelműen mérlegalkalmazkodási - vagyis hitelforrás-csökkentő tőkeleépítési (deleveraging) - folyamat zajlik - hangsúlyozták. A ház mindezek alapján Magyarországon az idén 1,2 százalékos gazdasági visszaesésre számít az eddigi előrejelzéseiben valószínűsített 0,3 százalékos GDP-csökkenés helyett, 2013-ra szóló magyarországi növekedési becslését pedig 1,7 százalékról 0,7 százalékra vette vissza.
A Morgan Stanley londoni elemzőinek várakozása szerint a gyenge gazdasági teljesítmény megerősíti a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatcsökkentési "vágyát". A cég azt várja, hogy a jövő év végére a mostani 7,00 százalékról 5,00 százalékra csökken az alapkamat. A Morgan Stanley eddigi előrejelzése az volt, az MNB-alapkamat 2013 végéig 5,50 százalékra süllyed. A ház elemzői szerdai előrejelzésükben azt valószínűsítették, hogy az új IMF/EU-program aláírása esetén a magyar jegybank már az idei negyedik negyedévben végrehajt egy fél százalékpontos kamatcsökkentést. Az új prognózis szerint a lengyel gazdaság az idén az eddig várt 2,7 százalék helyett 2,6 százalékkal növekszik. Lengyelország esetében a cég a 2013-ra szóló GDP-előrejelzését már jóval radikálisabb mértékben, 3,6 százalékról 2,1 százalékra csökkentette.
Csehországra érvényes prognózisában a Morgan Stanley ugyancsak meredek negatív felülvizsgálatot hajtott végre: új becslése szerint a cseh gazdaság az eddig jósolt 0,4 százalékos növekedés helyett 1,3 százalékkal visszaesik 2012-ben, jövőre pedig 1,2 százalékkal - a korábban várt ütem felével - növekszik. Az idei egész éves magyar recesszió most már konszenzusos előrejelzés a City elemzői közösségében. Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), amely a múlt hónapban tette közzé működési területére kidolgozott új előrejelzését, 2012 egészére 1,3 százalékos magyar GDP-csökkenést jósolt. Ez is rontott prognózis, ugyanis előző, májusi átfogó térségi jelentésében az EBRD még 1,0 százalékos idei magyarországi gazdasági visszaesést valószínűsített.
A közép- és kelet-európai térség átalakulásának finanszírozására 21 éve létrehozott londoni bank rontotta jövő évi magyar növekedési előrejelzését is: az új EBRD-jelentés szerint 2013-ban a magyar gazdaság teljesítménye 0,4 százalékkal növekedhet a májusi EBRD-előrejelzésében szereplő 0,7 százalék helyett. Az EBRD szerint a bank működési területén belül folyamatosan terjednek kelet felé az euróövezeti adósságválság átszűrődő hatásai, és emiatt várható a korábban feltételezettnél is rosszabb gazdasági teljesítmény az egész átalakuló régióban. A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési és elemzőrészlegének közgazdászai minap összeállított féléves térségi előrejelzésükben Csehországra és Magyarországra jósoltak egész éves idei recessziót. A GS új prognózisa azt valószínűsíti, hogy a cseh gazdaság teljesítménye 2012 egészében 0,2 százalékkal, a magyar hazai össztermék értéke 1,0 százalékkal csökken.
A ház londoni elemzői 2013-ra Csehországban ugyanakkor 1,7 százalékos, Magyarországon 1,2 százalékos GDP-növekedéssel számolnak. A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport legújabb előrejelzése szerint a magyar GDP-érték 2012-ben 1,2 százalékkal csökken, jövőre azonban már valószínűleg 1 százalékkal növekszik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.