Csúcsot döntött ismét a lakossági állampapír-állomány. Az Államadósság-kezelő Központ (ÁKK) e heti közlése szerint júliusban 72,2 milliárd forint értékben vásároltak kifejezetten lakosságnak szántállampapírokból, ezzel a lakossági állampapírok állománya 719 milliárdforintra nőtt, ami minden idők legmagasabb értéke. Ezt megelőzően 2006őszén, a kamatadó kulcsának 20 százalékosra emelése idején tetőzött alakossági állampapírok állománya, de a 700 milliárd forintot akkor sem lépte túl.
A lakossági állampapírok közé tartoznak az egyéves lejáratúKamatozó Kincstárjegyek, a Féléves Kincstárjegy, a postán vásárolható KincstáriTakarékjegy és az inflációt követő kamatozású Prémium Magyar Államkötvény.Ezek mellett azonban a háztartások kezében vannak még normál, intézményipapírok is, diszkont kincstárjegyek, illetve államkötvények, a lakosságugyanis – szemben az intézményekkel – bármilyen magyar állampapírt megvásárolhat.A háztartások teljes állampapír-állománya így még magasabb, a Magyar NemzetiBank (MNB) közlése szerint az első félév végén már meghaladta a 900 milliárdforintot, amire 2008 vége óta nem volt példa.
A háztartások lakossági állampapírok állománya az ideielső hét hónapban összesen 245 milliárd forinttal gyarapodott. A legkelendőbbaz idén a Kamatozó Kincstárjegy (KKJ) volt, amelyből több mint 170 milliárdnyitvásároltak a kisbefektetők. A KKJ népszerűsége minden bizonnyal relatívemagas kamatának is köszönhető, az egyéves lejáratú értékpapírt ugyanisnéhány héttel ezelőttig 8 százalékos kamattal értékesítette az ÁKK. Eztöbb mint egy százalékponttal magasabb a hasonló futamidejű diszkont kincstárjegyekkamatánál és az átlagos lekötött betéti kamatoknál is, ráadásul úgy, hogya bankok akciós betéteinél szokásos elvárásokat (friss pénz, fizetés ottaniszámlára utalása, intenzív bankkártya-használat stb.) nem kell teljesíteniea befektetőnek.
A lakossági állampapír-állomány növekedése ugyan örvendetesfejlemény, de túlságosan drágán a kisbefektetők felé sem éri meg eladósodniaaz államnak, vélhetően ezért történt, hogy az ÁKK a hónap elején fél százalékpontnyitvisszavett az igen magas kamatokból, és a KKJ-t már csak 7,5 százalékoskamattal kínálja, ezzel párhuzamosan a Féléves Kincstárjegy (FKJ) kamatátis 7 százalékosra csökkentette. Bár ez még mindig magasabb az intézményeknekkínált hasonló futamidejű állampapírok bónuszánál, a keresletet a lakosságipapírok iránt érzékelhetően visszavetette. Míg két hete még csaknem 17 milliárd forintnyi kelt el a 8 százalékos hozamú KKJ-ból, a múlt hétenennek már csak a felét sikerült eladni a csökkentett kamatú papírból. AzFKJ-nál a korábbiaknál is gyatrábban sikerült a kibocsátás, alig 90 millióforintnyi fogyott el az átárazott papírból.
Az állampapírok közül változatlanul a Prémium kötvényekfizetik a legmagasabb kamatot, a most jegyezhető sorozatok 3,5-4 százalékosreálkamatot ígérnek, vagyis ennyi kamatprémiumot kaphat rájuk a befektetőkaz infláció fölött. Ezek állománya az idén csaknem 35 milliárd forinttal200 milliárd forint fölé emelkedett, ami – mivel hosszabb távú megtakarításrólvan szó – az ÁKK szerint örvendetes fejlemény.
Az Államadósság-kezelő Központ tegnap is megtartottaszokásos heti három hónapos diszkontkincstárjegy-aukcióját. A 45 milliárdforint értékben felajánlott értékpapírokra ezúttal viszonylag alacsonymennyiségű, mindössze 64 milliárd forintnyi ajánlatot nyújtottak be azelsődleges forgalmazók. A központ ezért az előzetes terveknek megfelelően45 milliárd forintnyi állampapírt adott el. Az elfogadott ajánlatok esetébena kamatok 6,82 és 6,9 százalék között szóródtak, az aukciós átlagkamat6,87 százalékos lett, ez 2 bázisponttal magasabb a múlt hetinél, és 3 bázisponttalmúlta felül a tegnapi referenciahozamot.
A kialakult hozam így is alatta marad a 7 százalékos alapkamatnak,amit az MNB a kéthetes kötvényekre fizet. Ez azt jelenti, hogy a piac arraszámít, a jegybank a közeljövőben csökkenheti az alapkamatot. Ez leghamarabbaugusztus 28-án történhet meg, a jegybank monetáris tanácsa ugyanis akkortart kamatdöntő ülést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.