Örülhet az Egis
Az BUX átsúlyozás legnagyobb nyertese az Egis lett, mivel részesedése 1 százalékponttal 4,36 százalékra emelkedhet az indexben. Rajta kívül csupán a Mol súlya nőtt 0,39 százalékponttal, így továbbra is a legnagyobb BUX komponensnek számít. Az indexhez egyetlen részvény csatlakozik, mégpedig a Synergon, amely az indexstabilitás elve alapján kerül be a benchmarkba, előreláthatólag 0,14 százalékos súllyal – írják a KBC elemzői.
A két legnagyobb vesztes az OTP és a Magyar Telekom, melyek súlya egyaránt 0,78 százalékponttal csökkenhet a szeptember 24-i záróárak alapján. A bankpapír továbbra is a második legnagyobb komponens marad, míg a harmadik Richter részesedése 0,16 százalékponttal csökkenhet.
A változás elsősorban az indexkövető alapok esetében lehet lényeges, ugyanis plusz keresletet támaszthatnak a részvények felé, igaz, a legtöbbször csupán minimális változásról van szó. A hazai indexkövető alapok jelenleg 11,9 milliárd forintot kezelnek a BAMOSZ adatai szerint, az Egis esetében az 1 százalékpontos változás 119 millió forintnyi tőkét mozgathat meg, ami elmarad az elmúlt 30 kereskedési nap 169 millió forintos napi átlagos forgalmától.
A többség súlya csökkent
A közép-európai régiót lefedő CETOP20 index komponensei közül a PKO Bank profitált a legtöbbet az újrasúlyozásból. Részesedése 0,24 százalékponttal nő a közkézhányad emelkedésének köszönhetően, ami a lengyel állami csomag csökkenésének tudható be. A 20 összetevő közül csupán 4 tudta növelni részesedését a benchmarkban, valamint kettőnek stagnálásra futotta a többség súlyának csökkenése mellett.
A magyar részvények közül egyedül a Richter befolyása nő az indexben. A 0,17 százalékpontos emelkedés pedig elég volt ahhoz is, hogy ellensúlyozza a többi blue-chip súlyának csökkenését, így magyar eszközök 0,04 százalékponttal nagyobb súlyt fognak képviselni a CETOP20-ban október elsejétől.
Magyarország mellett csupán Csehország súlya nőtt az indexben 0,14 százalékponttal, éppen amennyivel a legnagyobb részesedéssel bíró lengyel súlya csökkent. Múlt héten került sor a szintén a régióra épülő CECE index átsúlyozására, melyben ellentétes folyamatok fedezhetők fel. A magyar, cseh és lengyel eszközöket tartalmazó CECE-ben előbbi kettő részesedése csökkent utóbbival szemben, míg a CETOP20-ban épp ennek ellentettje játszódott le.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.