BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fontos szint felett a BUX

Még egyet kell aludnunk ahhoz, hogy megtudjuk, az EKB milyen terveket dédelget a kebelén, ha egyáltalán megtudjuk – írják az Erste Befektetési Zrt. elemzői.

Mindenesetre a piac nagy várakozásokkal tekint a holnapi jegybanki ülés elé. Egyrészt a 0,75 százalékos alapkamat 25 bázispontos csökkentését várják az elemzők, s a piac a perifériás államok megmentésével kapcsolatban is vár valamiféle bejelentést.

Ugyanakkor megrémisztette a befektetőket, hogy az amerikai ipari beszerzési menedzser index értéke 50 pont alá csökkent. Nem is annyira az USA-ban (stimulust várnak a piaci szereplők), hanem inkább a Távol-Keleten. Úgy tűnik ez a negatív hangulat ragályos, s Európára és az USA-ra is visszahat.

A félelem különben csak részben vonatkozik az USA-ra, a befektetők Kínától (a lassuló gazdaságtól) is félnek, hiszen a ma megjelent kínai szolgáltatóipari beszerzési menedzser index is csökkent. Vagyis továbbra is lassulás látható mindenütt.

Így a magyar piac, amely a napvégi nagy hajrának köszönhetően a 200 napos mozgóátlag fölé került, szintén inkább az eladói nyomást szemlélheti ma. Viszont az elmúlt napok teljesítményének, na meg annak köszönhetően, hogy a 200 napos fölött vagyunk, csak kismértékű csökkenést, inkább oldalazást várunk ma.

USA, Európa:

- A vártnál gyengébb makroadatok következtében eséssel indult a hosszú hétvége utáni első kereskedési nap a tengerentúlon, majd a nap második felében erőre kaptak a piacok, de a Nasdaq kivételével a negatív oldalon zárták a kereskedést (Dow -0,42 százalék, Nasdaq 0,26 százalék, S&P -0,12 százalék).

- Az Apple bejelentésének örültek meg napközben a piacok, a vállalat közölte, hogy jövő hét szerdán (szeptember 12-én) sajtótájékoztatót tart. A befektetők arra számítanak, hogy a vállalat bemutatja az új iPhone készüléket.

- Az ISM feldolgozóipari beszerzési menedzser index augusztusban rosszabb lett a várakozásoknál. Az elemzők arra számítottak, hogy 49,8 pontról 50 pontra emelkedik a mutató, ezzel szemben 49,6 pontra csökkent.

- Az építőipari kiadások is rosszabbak lettek az előzetes értékeknél, a júliusi 0,4 százalék után stagnálást vártak az elemzők, ezzel szemben -0,9 százalékos csökkenést láthattunk.

- A teljes gépjármű értékesítési adatok a vártnál jobbak lettek augusztusban, 14,2 millió helyett 14,46 millió. A belföldi gépjármű értékesítés 11,03 millió helyett 11,54 millió lett.

- A piacok a jegybankokban bíznak, az EKB csütörtökön, a Fed pedig jövő héten ülésezik, amit a piacok fokozottan várnak.

Olaj, arany:

- Lepattant a 200 napos mozgóátlagról a kőolaj és korrigált a tegnapi kereskedésben. Napközben 97,4 dolláron is járt a kurzus (közel egy dollárral a 200 napos mozgóátlag felett), de napközben lefordult, és a 20 napos mozgóátlagig zuhant (95,2 dollár), ami 1,2 százalékos csökkenést jelent. Jelenleg a 20 és a 200 napos mozgóátlag közé szorult be az árfolyam.

- Minimális 0,3 százalékos emelkedéssel 1.695 dollárra emelkedett az arany kurzusa a tegnapi kereskedésben, továbbra is küzd az 1.700 dolláros szinttel a nemesfém. A reggeli órákban stagnált az árfolyam.

Devizák:

- A forint piacán nem volt jelentős elmozdulás a tegnapi kereskedés során. Az árfolyam a nyitó  284,42-ről 284,19-re változott zárásra, vagyis a forint kismértékű emelkedést tudott felmutatni. A tegnapi kötvénykibocsátás során a három hónapos diszkont állampapírok hozama 6,68 százalékra csökkent.

- A dollár a vegyes amerikai makroadatok ellenére is erősödni tudott az euróval szemben, ennek eredményeként az árfolyam a nyitó 1,2593-ról 1,2566-ra változott a kereskedés végére. Nem segítette az eurót, hogy Spanyolország ismételten a munkanélküliség emelkedéséről számoltak be.

Távol-Kelet:

- Az összes jelentős ázsiai tőzsdeindex veszített az értékéből ma reggel. A Nikkei 0,97 százalékkal, a Hang Seng 1,53 százalékkal, míg a Shanghai index 0,29 százalékkal került lejjebb nyitó értékéhez képest.

- Ausztráliában ma reggel publikálták a második negyedéves GDP adatot, amely év/év alapon a vártnak megfelelően 3,7 százalékkal növekedett, ugyanakkor negyedév/negyedév alapon a várt 0,7 százalék helyett csak 0,6 százalékos növekedés volt megfigyelhető.

Határidős piacok: A határidős piacok többsége enyhe mínuszban tartózkodik ma reggel.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.