Soha nem voltak még ennyire mínuszban a lakossági folyószámlák, mint mostanában. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a hazai háztartások folyószámla-hiteleinek állománya folyamatosan emelkedik, júliusban már meghaladta a 450 milliárd forintot, ami historikus csúcsnak számít. Eközben a teljes lakossági hitelállomány a hónap folyamán markánsan lecsökkent, a háztartások már csak 7340 milliárd forinttal tartoztak a bankoknak, ez 2008 szeptembere óta a legalacsonyabb érték. Az elmúlt 12 hónap adatait vizsgálva pedig kiderül, a folyószámlahitel kivételével jóformán mindegyik hiteltípusnál visszaesett az állomány, a lakáshitelek volumene 20 százalékkal lett alacsonyabb, mint egy éve, a fogyasztási hiteleké pedig 10 százalékkal zsugorodott, a folyószámlakölcsönöknél ugyanekkor 10 százalékos növekedés volt.
A jelenségből arra lehet következtetni, hogy miközben a lakosság egyre kevésbé vásárol lakást vagy tartós fogyasztási cikkeket hitelből, folyamatosan nő azok száma, akik nem képesek kijönni a hónap végéig a fizetésükből. A bankoknál is tapasztalják ezt. „Mivel a folyószámlahitellel az ügyfeleknek lehetőségük van arra, hogy rugalmasan kezeljék váratlan, előre nem látható pénzügyi nehézségeiket ezért tapasztalatunk szerint a folyószámlahitellel rendelkező ügyfelek nagy többsége rendszeresen használja a számlához kapcsolt keretet” – erősítették meg a statisztika alapján látottakat lapunknak a Budapest Banknál szakértői.
Az OTP Banknál is az a tapasztalat, hogy az ügyfelek egyre nagyobb mértékben használják ki a hitelkeretüket. A hitelintézet szerint a magasabb állományok egyik oka lehet, hogy a végtörlesztés kapcsán az ügyfelek egy része megszüntette/feláldozta megtakarításait, ezért használja aktívabban az esetleg felmerülő likviditási problémáira a folyószámlahitelt. A banknál egyébként a folyószámlák csaknem feléhez kapcsolódik hitelkeret, amit az ügyfelek többsége rendszeresen használ is, a hitelintézet közlése szerint „jelentős mértékben” kimerítve a rendelkezésre álló keretet.
Pedig a folyószámlahitel nem olcsó, a jegybank adatai szerint a forintszámlákat átlagosan 30 százalék körüli éves kamat mellett lehet mínuszba vinni. A rugalmas vészhelyzeti kölcsön kamata 8-10 évvel ezelőtt még 20 százalék körül volt, azóta viszont folyamatosan emelkedik, és 2010 tavasza óta csak elvétve süllyedt 30 százalék alá. A jelenlegi állomány mellett mindez azt jelenti, hogy a családok évente mintegy 135 milliárd forintot fizethetnek már a bankoknak kamat címén csak azért, mert a számláik rendszeresen mínuszba kerülnek.
Bár a fogyasztási hitelek olcsóbbak, okos hitelkártya-használattal pedig meg lehetne úszni a kamatfizetést, a folyószámlahitelek népszerűségének csökkenésére ennek ellenére nem számítanak a bankok. A többi hiteltípus tekintetében az OTP-nél az év vége felé enyhe keresletnövekedést várnak, intenzívebb felfutás viszont csak jövőre jöhet a kamattámogatott lakáshitelek térnyerésének köszönhetően.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.