BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Irányt váltanak a követeléskezelők

A követelésvásárlási piacon a fedezetlen típusú banki állományok értékesítése várhatóan egy-két éven belül csökkenni fog, ezért a piaci szereplők a jelzálog-fedezetes követelések szegmensében és a közüzemi piacon keresik a kitörési pontokat

A Díjbeszedő Faktorház becslése alapján a követelésvásárlással foglalkozó társaságok idén mintegy 100 milliárd forint fedezetlen típusú, lejárt követelést fognak vásárolni. „Az idei évben eddig is jelentős mennyiségű fedezetlen banki és közüzemi állomány jelent meg a piacon, de a harmadik és a negyedik negyedév általában még erősebb kínálatot hoz a követelésvásárlók számára” – mondta a Világgazdaságnak Kiss Ádám, a Díjbeszedő Faktorház vezérigazgatója, aki jövőre elképzelhetőnek tart akár egy további 10–15 százalékos növekedést is.


„A bedőlt fedezetlen banki termékek értékesítése egy jól bejáratott, érett piacon történik folyamatos követeléseladási ajánlatokkal” – mondta. Mivel gyakorlatilag évek óta nem történik komolyabb mértékű új hitelkihelyezés, egyre korosabb és nagyobb tőkeértékű állományok kerülnek a piacra. A vezérigazgató hozzátette, hogy bár a bankok még egy-két évig biztosan tudnak az ideihez hasonló volumenben értékesíteni, a követelésvásárlási piacnak az segítene, ha minél előbb újraindulna a hitelezés, ami magával hoz egy természetes nem fizetői arányt is, mely később a bankok által értékesítésre kerülhet. Míg a válság előtt jellemzően egy újonnan kihelyezett fedezetlen típusú hitelportfólió 4-6 százaléka került 90 napon túli késedelembe, addig most ez az arány 15-18 százalék körül van a bankrendszer egészében, sőt egyes termékcsoportok esetében eléri a 30-35 százalékot is. „Mostanra már a legtöbb kereskedelmi bank eljutott oda, hogy azokat az átsrukturálásokat és belső behajtási módszereket, amelyeket alkalmazni le­he­tett, megtették, és elfogadott lett a követelésvásárlási piac felé fordulás” – jelezte Kiss Ádám. Azok a nagy kereskedelmi bankok, amelyek két-három éve folyamatosan, rendszeresen értékesítenek, havi szinten most jellemzően 300 millió és 1 milliárd forint közötti tőkenévértékű lakossági fedezetlen állományt adnak el. Azok a bankok, amelyek inkább negyedéves vagy egyszeri éves port­fóliótisztítást részesítenek előnyben, jellemzően 2-5 milliárd forintos állományokat dobnak a piacra.


„Az elmúlt időszak kormányzati programjai átalakították a banki portfóliók minőségét, és tapasztalataink szerint a megmaradó késedelmes állománnyal, ezen belül is elsősorban az ingatlanfedezetű hitelekkel kapcsolatban jelenleg elég tanácstalanul állnak” – hangsúlyozta a vezérigazgató. A fedezettel biztosított követelések vásárlása komoly kitörési pont lehet a követelésvásárló piac számára, mert értékben a sokszorosát érheti el a jelenlegi fedezetlen követelésvásárlásnak. Azonban amíg kormányzati oldalról nem látszik, hogy lesz-e esetleg további fizetéskönnyítő intézkedéscsomag, és az ingatlanpiac továbbra is stagnál, addig ezek a hitelek gyakorlatilag fedezetlen hiteleknek tekinthetők. A Díjbeszedőnél folyamatban van az üzleti modell kidolgozása e szegmensben, és a cég célzott portfólióvásárlással tervezi, hogy elindul Budapesten és néhány megyeszékhelyen. Mivel ez a tevékenység komoly tőkeigénnyel és mögöttes adminisztratív teendőkkel jár, Kiss Ádám szerint elengedhetetlen az alapos tervezés és modellezés.

Díjbeszedő Faktorház

A Díjbeszedő Faktorház alaptevékenységéből, a budapesti közüzemektől való lejárat előtti követelések vásárlásából realizálja bevételeinek 60 százalékát. A cég alacsony, 4-5 százalékos diszkonttal vásárolja meg ezeket a követeléseket hosszú távú szerződéseik keretében 1998 óta, ami éves szinten 73-75 milliárd forintos követelésvásárlást jelent.

Az alaptevékenység mellett a faktorház lejárt követelések vásárlásával 2003 óta foglalkozik. Mára már a jelentősebb hazai kereskedelmi bankok és pénzintézetek többségétől és nagyobb távközlési és közüzemi cégektől vásárolt lakossági fedezetlen követeléscsomagokat. A vásárlások névértéke az elmúlt három évben nagyjából 10 milliárd forintot tett ki, melynek 70 százaléka banki követelésállomány, azaz folyószámlahitel, áruhitel, személyi kölcsön és hitelkártya-tartozás.

A faktorház a Díjbeszedő Holding Zrt. leányvállalata, a legnagyobb hazai, magántulajdonban lévő követelésvásárló cég. Megalakulása óta 2011. év végéig a cég mintegy 616 milliárd forint értékben vásárolt lakossági követeléseket.

Az alaptevékenység mellett a faktorház lejárt követelések vásárlásával 2003 óta foglalkozik. Mára már a jelentősebb hazai kereskedelmi bankok és pénzintézetek többségétől és nagyobb távközlési és közüzemi cégektől vásárolt lakossági fedezetlen követeléscsomagokat. A vásárlások névértéke az elmúlt három évben nagyjából 10 milliárd forintot tett ki, melynek 70 százaléka banki követelésállomány, azaz folyószámlahitel, áruhitel, személyi kölcsön és hitelkártya-tartozás.

A faktorház a Díjbeszedő Holding Zrt. leányvállalata, a legnagyobb hazai, magántulajdonban lévő követelésvásárló cég. Megalakulása óta 2011. év végéig a cég mintegy 616 milliárd forint értékben vásárolt lakossági követeléseket. -->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.