BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tovább menetel felfelé az olaj

Tegnap az amerikai piacok a munkát ünnepelvén zárva tartottak, írják az Erste Befektetési Zrt. elemzői.

Ennek ellenére a piacok viszonylag határozott emelkedést tudtak felmutatni, amelyet az is segített, hogy az EKB elnöke, Mario Draghi arról beszélt, hogy ha a másodlagos piacon három évesnél rövidebb futamidejű kötvényeket vásárol a központi bank, az nem ütközik a finanszírozás tilalmába. Ennek megörültek a piacok, és arra spekulálnak, hogy a csütörtöki EKB ülést követően valamiféle bejelentést tesz az elnök az európai lazítással kapcsolatban. Ráadásul a piac azt is várja, hogy 25 bázispontos alapkamat csökkentést is bejelentenek.

Ha pedig a BUX-ra nézünk, azt látjuk, hogy a hazai index tegnap megérintette a 200 napos mozgóátlagot, ahonnan lefordult. Ebben nincs is semmi meglepő, így ma is csökkenhetünk kicsit, de szerintünk az elkövetkező napokban (vagy talán hetekben) ostromolni fogja az index ezt a szintet.

USA, Európa:

- Labor Day (munka ünnepe) miatt tegnap zárva tartottak a tengerentúli piacok. Az európai piacon jó volt a hangulat, emelkedéssel zártak az indexek (DAX 0,63 százalék, CAC40 1,19 százalék).

- A spanyolországi Andalúzia tartomány 1 milliárd eurós pénzügyi segítséget kért a kormánytól, immár a negyedik tartomány, amely segítségre szorul.

- Az Európai Parlament zártkörű ülésén arról beszélt az EKB elnöke, hogy a rövid lejáratú államkötvények vásárlása nem jelent közvetlen jegybanki finanszírozást, így nem ütközik uniós jogba.

- A hét fontos eseményei: csütörtökön lesz EKB kamatdöntő ülése, ahol Mario Draghi elnök újabb kötvénypiaci vásárlásokat jelenthet be. Ezen a napon találkozik Merkel német kancellár a spanyol miniszterelnökkel. A hét második felében a német ipari termelés alakulásáról szóló adatok is napvilágra kerülnek.

- Az Európai Unió által kibocsátott kötvényeket negatív kilátásúra minősítette a Moody’s

- A tengerentúlon ma ISM indexet, és építőipari kiadásokat publikálnak, de a friss gépjármű statisztikákat is ma láthatjuk meg. A hét vége felé is kiemelten fontos adatokat publikálnak a munkaerőpiac helyzetéről.

Olaj, arany:

- A pénteki száguldás után tegnap megpihent az arany kurzusa, és egy pár dolláros sávban oldalazott. A szűk mozgás másik oka, hogy zárva voltak a piacok a tengerentúlon. A reggeli kereskedésben sem élénkült meg az árfolyam, továbbra is 1.695 dolláron kereskednek az arannyal.

- Nem volt kereskedés tegnap az amerikai könnyűolajban. A ma reggeli órákban azonban ismét visszatértek a befektetők, és jó hangulat látszik az árfolyamon. A reggeli órákban a kurzus áttörte a 200 napos mozgóátlagot, és tovább menetelt felfelé 97,25 dollárig.

Devizák:

- Oldalazás látható az EUR/HUF piacán. Az árfolyam 285,4-ig gyengült napon belül, de zárásra   284,4-ig süllyedt az árfolyam. A 285-ös szint alatt folytatódik az oldalazás a reggeli órákban is, az alacsony volatilitást hamarosan nagyobb mozgás követheti. A következő ellenállást 290 forintnál láthatjuk.

- A tegnapi kereskedésben gyengült a dollár az euróval szemben, az 1,258-as ellenállás áttörése után 1,26 közelébe került az árfolyam. Hajnalban még tovább ment felfelé a kurzus, és 1,26 fölé tudott kapaszkodni.

Távol-Kelet:

- A kezdeti csökkenés után a nap második felében irányt váltott a japán index, de nem sikerült teljes mértékben ledolgoznia a veszteséget. A kínai piacok a nyitástól kezdve lefelé tartanak (Nikkei -0,1 százalék, Hang Seng -0,22 százalék, Shanghai -0,57 százalék).

- Makrofronton viszonylag szegényes volt a mai nap, Ausztráliában kamatdöntő ülés volt, az irányadó ráta nem változott, továbbra is 3,5 százalék.

- A Bloomberg szerint a kínai kormányzat az exporton és a fogyasztáson keresztül szeretné élénkíteni a gazdaságot.

Határidős piacok: A határidős indexek nagy része a pozitív tartományban van ma reggel.

Vállalati hírek

- Két héttel elhalasztotta a döntést a bíróság a negyedik mobilszolgáltató ügyében, azonban végül zöld utat adhat a szolgáltatás indulásának. A többszöri halasztás miatt az eredetileg tervezettnél fél évvel később, vagyis jövő év közepén kezdheti meg a tevékenységét az állami mobilcég. Bár a hír kismértékben kedvező a Magyar Telekomra nézve, árfolyamhatásra nem számítunk.

- A Nokia és a Microsoft holnap, szerdán mutatja be legújabb okostelefonját, a Lumnia 920-at, amely már képes lesz arra, hogy vezetékes kapcsolat nélkül fel lehessen tölteni. A megjelenést a Nokia néhány héttel az Apple új iPhone-jának bemutatója elé időzítette. A rendezvény New York-ban lesz. Az új telefon kamerája 8 megapixeles lesz, 4,5 inches kijelzővel és 1GB-os belső, míg 32 GB-os külső memóriával, plusz egy kétmagos, 1,5 GHz-es processzorral fog rendelkezni. Szóval igazi csúcstelefon lesz. Valószínűleg a Lumnia 820-at, a kissé gyengébb verziót is szerdán mutatják be. Mint már tegnap megírtuk, az új telefon értékesítési számai nagyon fontosak lesznek a Nokia túlélésének szempontjából. Érdemes lesz figyelni az első hétvége eladási statisztikáit.

- ArcelorMittal: az indiai szénipari minisztérium kiszivárogtatta, hogy megvonhatják a bányászati jogokat és a bankgaranciákat azoktól, akik semmilyen bányafejlesztést nem hajtottak végre.

- A Jefferies vételi ajánlással és 15 eurós célárfolyammal kezdte el követni az ArcelorMittal részvényeit.

- A ThyssenKrupp követését is elkezdte a Jefferies, az ajánlás tartás, a célárfolyam 17,5 euró.

- A BNP Paribas is azon bankok között van, melyek a Közel-Kelet legnagyobb hajózási cégének, a dubai székhelyű Drydocks-nak hitelt nyújtanak. A 15 éves, 1,5 milliárd dolláros hitel egy 2,25 milliárd dollár értékű adósságrendezési program része, melynek keretében a hitelezői követeléseket eszközeladásokból és készpénzzel elégítik ki. Emellett piaci kamatozással további 800 millió dolláros hitelt is felvesz a cég.

- A Morgan Stanley szerint a BMW és a Daimler közül az utóbbi ígérkezik izgalmasabb befektetési célpontnak két éves időtávon. Az elemzés kiemeli, hogy a Daimler csoporthoz tartozó Mercedes és kínai piac ad okot a bizakodásra.

- A Daimler autógyártó bejelentette, hogy szeptember közepén indul a második műszak a Mercedes kecskeméti gyárában.

- A Daimler bejelentette, hogy 10 éves eurós kötvényeket értékesít a mai naptól kezdődően.

- 90%-os részesedéssel a Banco Santander is beszáll a Taralga szélenergia projektbe. A maradék 10%-ot a CBD Energy birtokolja.

- Mexikóvárosban tart ma sajtótájékoztatót a Banco Santander elnöke, ahol a dél-amerikai országban tervezett részvénykibocsátásról árul majd el részleteket. A mexikói leánybank mintegy 25%-nyi részvénypakettért 4 milliárd dolláros bevételt remél az anyabank. A befektetőknek számolniuk kell az egyre növekvő spanyol ingatlanpiaci veszteségekkel és a szigorodó követelményekkel. A mexikói leány teljesítménye eltér az anyabankétól, az első félévben 14%-kal nőtt a profitja, és jelentősen nőtt a hitelállomány is. Bankpiaci szakértők szerint sok potenciál rejlik a mexikói piacban, hiszen még igen alacsony a fogyasztói hitelek szintje.

- A Commerzbank alulsúlyozás ajánlással újra követni kezdte a Banco Santander papírokat, a célárfolyam 1,15 euró.

- A Fiat rekord számú gépjárművet értékesített az előző hónapban Brazíliában. Az autógyártó 98.000 járművet értékesített, ezzel a piaci részesedése 24,2%-ra emelkedett. Ebben az időszakban 82.000 járművet gyártott a brazil üzemében. Az olasz értékesítések 21%-kal zsugorodtak.

- A Lufthansa utaskísérői folytatják a sztrájkot, a cég információi szerint délután 13 órától kezdődően 11 órás munkabeszüntetésre lehet számítani Münchenben, Berlinben 5 és 13 óra között, Frankfurtban pedig reggel 6 és 14 óra között lesz a sztrájk. A hírek szerint 294 járatot fognak törölni a mai nap során.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.