Meredeken csökkentek a magyar államkötvények hozamszintjei a másodlagos piacon pénteken. Az Államadósság Kezelő Központ adatai szerint 27 bázisponttal zuhant a 10 éves magyar államkötvény hozama, 6,8 százalékra. A magyar 10 éves államkötvények hozama utoljára 2010 október közepén, vagyis két éve jártak ilyen alacsony szinten a másodlagos piacon.
A forint is igen erősnek mondható, délutánra 280 közelében jegyzik a közös európai devizát. Reggel még 281,5 körül állt az euró/forint kurzus. A forint hetek óta a 280-285-ös sávban mozog az euróval szemben, most a sáv alját vette célba a hazai deviza.
A magyar államadósság törlesztésének leállása esetére köthető biztosítási felár (CDS-felár) is meredeken csökkent. A csődkockázati mutatónk 300 bázispont alá süllyedt, amire 14 hónapja nem volt példa. A CDS-szpred januárban még 700 bázisponton állt, a 10 éves állampapírok hozama pedig 10 százalék felett is volt, ami fenntarthatatlan adósságpályát rajzolt ki akkor.
Fordulat külföldön és belföldön is
Januárban még bizonytalanság uralkodott az euróövezeti adósságválság miatt a pénzügyi piacokon, miközben a magyar EU/IMF-megállapodás még nagyon távolinak tűnt. Azóta az Európai központi Bank új, sterilizált kötvényvásárlási programot jelentett be (OMT), valamint az Egyesült Államok jegybankjának szerepét betöltő Federal Reserve elindította a mennyiségi monetáris könnyítés (QE3) harmadik körét, ami stabilizálta a piacokat, és növelte a keresletet a kockázatosabb eszközök iránt.
A forinteszközök megítélését az is javította, hogy Matolcsy György nemzetgazdfasági miniszter a múlt héten reális makrogazdasági pályát rajzolt fel, és közel 400 milliárd forintos kiigazítást jelentett be 2013-ra (noha a csomagnak vannak megvalósítási kockázatai). Az is segített – amit szintén Matolcsy jelentett be akkor –, hogy a kormány lemondott arról, hogy az MNB-re is kiterjessze a tranzakciós illetéket. A jegybank adóztatásának szándéka komoly akadályt jelentett az EU/IMF-megállapodással kapcsolatban.
Közelebb a megegyezéshez
Közben a magyar kormány is közelebb került az EU/IMF-megállapodáshoz, és a piaci szereplők bíznak abban, hogy hamarosan létrejön az egyezség egy hitelkeretről. Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádió reggeli műsorában azt mondta, hogy Magyarország nem áll messze egy jó IMF-megállapodástól.
Varga Mihály, IMF-tárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter ugyanakkor szintén pénteken azt nyilatkozta az EU/IMF-tárgyalásokkal kapcsolatban, hogy "szívesen mondanám, hogy már meg is van az időpontja, de ez nem volna igaz". Ugyanakkor hozzátette, nem volna helyes azt az üzenetet küldeni, hogy Magyarországnak nem fontos a megállapodás.
Vághat az MNB
Az MNB monetáris tanácsa várhatóan tovább vágja a kamatot ebben a hónapban, hiszen a forint stabil, a kötvényhozamok zuhantak, és a CDS-felár is meredeken csökkent. Egyedül az inflációs kockázatok – a fogyasztói árak 6,6 százalékra emelkedtek szeptemberben év/év alapon, miközben a kamat 6,5 százalék; vagyis a reálkamat negatív lett – nem engednék meg a kamatcsökkentést, azonban az infláció alakulása háttérbe szorult az elmúlt hónapokban a kamatpolitika szempontjából. A monetáris tanácsban a külső tagok az előző két ülésen egyaránt 25 bázispontos vágást szavaztak meg, hogy segítsék a gazdaság talpra állását.
A tanács külső tagjai – akik 4:3 arányban többségben vannak az MNB-ben – leginkább a gazdaság állapotára és a kockázati megítélésünket figyelnek. Ez alapján pedig folytatódhat a kamatvágási ciklus.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.