Jócskán elmaradt a profit a várttól
Feleakkora profitot ért el az Egis az előző negyedévben, mint amire az elemzők számítottak, sőt, még az eleve pesszimistább várakozásunkat is jócskán alulmúlta a tényadat. Negyedéves szinten 68 százalékos a visszaesés, míg éves alapon 20,6 százalékot zsugorodott a profit – írják a KBC elemzői.
A 2380 forintos összesített éves profit ért el a 2011/12-es üzleti évben az Egis, miután a cég szeptember végén zárja üzleti évét. A tényadat azonban 10,7 százalékkal alulmúlja a 2666 forintos Bloomberg konszenzust.
Az alacsony profitabilitású hatóanyag értékesítés húzta a bevételeket
Egyedül a várt árbevételt sikerült hoznia az Egisnek, amit az erős exportnak és az általunk várt jóval magasabb hatóanyag értékesítésnek köszönhet a gyógyszercég. A külföldi értékesítések éves alapon 9,9 százalékos emelkedést produkáltak.
5,4 százalékos árbevétel növekedést ért el éves alapon a FÁK régióban az Egis, ami megegyezik várakozásunkkal. A legnagyobb külföldi piacnak számító Oroszország bevétele éves alapon 6,6 százalékot hízott euróban mérve, azonban ez részben a devizaárfolyamok kedvező változásának is betudható, mivel a rubelben mért változás csupán 3 százalékos bővülést mutat.
A közép-kelet európai 7,1 százalékos árbevétel növekedés is összhangban áll várakozásunkkal. Negyedéves alapon már másodjára tudott emelkedő árbevételt generálni a lengyel piac, azonban a szabályozói környezet alakulása miatt éves alapon 13,5 százalékos csökkenés mérhető. Az egész évet tekintve 9,4 százalékot esett vissza forgalom euróban mérve, ami a régiós devizák kedvezőtlen árfolyamváltozásának tudható be.
14,3 százalékkal esett vissza az Egis hazai értékesítése, ami szintén nem okozott meglepetést. A KBC szerint ennek hátterében elsősorban a 2011 őszén bevezetett vaklicit rendszer áll, amely félévente nagyobb gyógyszerár csökkentésekkel jár.
14,1 százalékkal magasabb volt a negyedév során a hatóanyag értékesítés, mint amire korábban számítottunk, míg a késztermékekből származó bevétel 12,9 százalékkal maradt el az előrejelzésünktől. A két termékből származó bevétel az exporthoz viszonyítva 22,7 százalékot tett ki, szemben az általunk várt 21,9 százalékkal és az egy évvel korábbi 17,3 százalékkal.
Hatalmas profitcsökkenés
A 2007/08-as üzleti év óta a legalacsonyabb bruttó margint érte el az Egis az alacsony profittartalommal rendelkező hatóanyag-értékesítés magas aránya következtében. Az 51,2 százalékos tényadat nem csak a konszenzusban szereplő 55,1 százalékos értéket múlta alul, hanem az intézményi fundamentális elemzőnk által várt pesszimistább 53,8 százalékos értéket is.
Jelentős nyomást helyeztek az EBIT-re a működési költségek, a 15,4 milliárd forintos tétel mintegy 2,1 százalékkal múlja felül várakozásunkat. Az értékesítési és marketingköltségek, illetve a K+F ráfordítások is jócskán meghaladták előrejelzésünket. Előbbire nem adott magyarázatot a menedzsment, véleményünk szerint a magasabb orosz kiadások játszhattak benne szerepet, míg utóbbiban a kísérleti fejlesztések anyagköltsége és a fejlesztések részét képező vizsgálati költségek magasabb szintje okozta.
Rövid távon kedvezőtlen, hosszabb távon lehet benne potenciál
A KBC szerint a vártnál jóval gyengébbre sikerült gyorsjelentést követően eladói nyomás alá kerülhet a gyógyszerpapír a nap folyamán.
Hosszabb távon azonban kedvező képet fest az Egis. A KBC intézményi fundamentális elemzője szerint a Richterhez hasonlóan továbbra is levonhatja a K+F kiadásai miatt a támogatott gyógyszerek után fizetendő 20 százalékos adót és az orvoslátogatói díjat, ami a 2013/14-es üzleti évtől mintegy 4 milliárd forintos megtakarítással járna éves szinten.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.