A csütörtöki New York-i tőzsdezárás idején az aranyár 29 százalékos éves visszaesést mutatott, ilyen mértékű csökkenésre a nemesfém határidős piacán 1984 óta nem volt példa.
"2013-ban az arany elvesztette a ragyogását, mint befektetési eszköz" - összegezte a helyzetet Jeffrey Wight, a H.C. Wainwright befektetési bank ügyvezető igazgatója. A piaci helyzet nagyot változott azoknak a befektetőknek a szemében, akik 2011 után is ragaszkodtak az aranyportfóliójukhoz, abban reménykedve, hogy olyan dinamikusan fog nőni az aranyár, mint 2001 és 2011 között.
Az arany unciánkénti ára a határidős piacokon az ezredforduló előtt még csak 252 dollár volt, de 2011 második felében 1907 dolláron is állt, mostanra viszont 1203 dollárra csökkent. Julian Phillips a GoldForecaster.com alapítója szerint 2013 "rendkívüli év volt az arany számára". Az év elején még 2000 dolláros árfolyamot is elképzelhetőnek tartottak, 2014-re viszont már 1000 dolláros árfolyamot is jósolnak a pesszimistább elemzők.
"Az év jól kezdődött az ázsiai kereslet kedvező emelkedésével. De később az Egyesült Államok gazdasági növekedése gyorsulásának lehetősége megmutatta az amerikai intézményi befektetőknek, hogy potenciálisan nagyobb profitok vannak a részvénypiacon" - magyarázta Phillips.
A befektetők arany helyett részvényeket vettek, és az aranyár 29 százalékos csökkenéséhez képest az S&P 500-as tőzsdeindex éves szinten 27 százalékot emelkedett. Az arany akkor se tudott megerősödni, amikor nőtt a piaci bizonytalanság az amerikai kormányzat ideiglenes leállása, vagy a Federal Reserve kötvényvásárlási programja miatt. További kedvezőtlen fordulat volt, hogy India, a világ legnagyobb aranyimportáló országa 2013-ban importvámot vezetett be az aranyra. Az aranyra 10 százalékos, az arany ékszerekre 15 százalékos vámot vetettek ki, így a behozatal az előzetes számok alapján 40 százalékkal csökkent.
Az aranyár 2014-es alakulásáról erősen megoszlanak az elemzői vélemények. Egyesek az 1000 dollár alatti árszintet se tartják lehetetlennek, mások szerint, ha lassul a gazdasági növekedés az USA-ban, akkor akár 1500 dolláros árszint is jöhet. A mértéktartóbb becslések közé tartozik a J.P. Morgan londoni elemzőinek prognózisa, ők 2014-ben unciánkénti 1263 dolláros átlagárral számolnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.