A tervezett bruttó kibocsátás 6902 milliárd forint, ebből csaknem 1800 milliárdot lakossági állampapírból finanszíroznának. Az ÁKK szeretné a belföldiek arányát a finanszírozáson belül 44-ről 46 százalékosra, a forintpapírok arányát pedig 59-ről 62 százalékosra növelni.
Tavaly átlagosan 2,8-szeres túljegyzés mellett értékesített államkötvényeket az ÁKK. Az év második felében ugyan néhány aukció kevésbé sikerült jól, de később rendeződött a helyzet. A tegnapi aukció is csaknem háromszoros túljegyzés mellett teljesült, és az ÁKK a tervezett 45 milliárd forintnyi helyett végül – a délutáni nem kompetitív tendert is beszámítva – 82 milliárd forintnyi államkötvényt adott el.
Jelenleg a legrövidebb állampapírok hozama 2,8–2,9 százalék között van, miközben a hosszútávú 5–10 éves lejáratú papíroké 6 százalék fölött van.
A külföldi befektetők forint állampapír-állománya stagnált tavaly, ez azt jelenti, hogy a belföld finanszírozta a költségvetést. Ezen belül is jelentős volt a lakosság szerepvállalása, az ÁKK becslése szerint a háztartások kezében lévő közvetlen állampapír-állomány az év végén már meghaladta az 1900 milliárd forintot. Emellett a lakosság jelentős összeget tart közvetve – például befektetési alapokon keresztül – is állampapírban.
Tavaly a finanszírozási tervnél mintegy 1500 milliárd forinttal magasabb volt mind a bruttó törlesztés, mind a bruttó kibocsátás összege. Ennek okai között volt az IMF-hitel előtörlesztése, a Prémium Euró Államkötvény (PEMÁK) esetében történt nagyobb visszaváltások, valamint számos csereaukció, amikor az ÁKK rövidebb állampapírokat hosszabb kötvényekre cserélt be. A forint állampapírok közül a tervezettnél lényegesen többet bocsátottak ki tavaly kötvényekből és lakossági papírokból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.