Mire ügyeljünk a befektetővel való megállapodásnál? Mi befolyásolja a cégértéket és miért? Mely feltételekből engedhetünk és melyekből nem?
Befektető-kereséskor hasonló kérdések merülhetnek fel a vállalkozók fejében, azonban a pontos válasz nem mindig kézenfekvő. A könnyebb eligazodás és válaszadás érdekében indult áprilisban egy ötrészes szakmai reggeli sorozat a Világgazdaság és az M27 ABSOLVO közös szervezésében azzal a céllal, hogy a hasznos információkon túl a kapcsolati tőke építésének lehetőségével is erősítsék a hazai vállalkozásokat. Az első reggeli résztvevői a befektetőkkel való megállapodás üzleti feltételeiről és a cégértékelés alapjairól hallhattak jogi, üzleti és befektetői aspektusból is. A Conor Fund partnere, Gerő Viktor elmondta, sokan már az első körös befektetést is sikernek tekintik, holott ez még csak támogató eszköz a siker eléréséhez. Szerinte ezért fontos, hogy konkrét exit elképzeléssel érkezzenek a befektetőkhöz a cégvezetők, mivel az igazi cél a kiszállás kell legyen. Nagyban segíti a közös célok elérését, a motiváció fenntartását az is, ha a tőkefolyósítást mérföldkövekhez kötik a felek, és folyamatosan figyelik, aszerint teljesül-e az üzleti terv.
Jól számszerűsíthető, reálisan elérhető mérföldkövek kellenek, mert ha nem sikerül hozni a vállalásokat, az könnyen likviditási problémákat eredményezhet. Épp ezért is fontos, csak olyan feltételeket szabjunk meg, amiket később tudunk is teljesíteni. A titoktartási megállapodás fontosságát emelte ki Dr. Antall György, a Réti, Antall és Társai Ügyvédi Iroda cégtársa, hozzátéve, ha ez megvan, akkor hosszas tárgyalások, egyeztetések következnek a befektető és a projektgazda között. Ha érdekli a befektetőt a projekt, hisz a csapatban, akkor jöhet a befektetésről a szándéklevél, azaz a legfontosabb ajánlati feltételeket összefoglaló, ún. term sheet. Ebben rögzíti a befektető többek között a tranzakció célját, a finanszírozás nagyságát, az árazást, a tőke felhasználását, a befektetés feltételeit, ütemezését, valamint a befektető részesedését és egyéb jogait is. A term sheetet kulcsfontosságú részletesen elemezni, az abban foglaltakat pontosan értelmezni, hiszen közvetetten további információkat mutathat a befektető valós szándékát, hosszú távú terveit illetően. Antall szerint az is kulcskérdés, kitart-e az exitig a befektető pénze, vagy ha nem, kitől szerez még a vállalkozás.
Érdemes ennek utánajárni, hiszen ezek nyilvános információk, másrészt az előadók felhívták a figyelmet a befektetővel való folyamatos, részletekbe menő kommunikáció jelentőségére is, melyek megalapozzák a hatékony együttműködést. Horgos Lénárd, az M27 ABSOLVO partnere még kiemelte, az árazásnál maradjunk a realitás talaján, mert egy túl magasra beállított első körös cégérték megnehezíthet, vagy akár meg is hiúsíthat egy második körös befektetést, azaz elriaszthatja a további tőkéseket. Ha pedig sikerülne utóbbiaknak lejjebb nyomni a részesedést, attól meg az első körösök nem lesznek maradéktalanul boldogok.
A szakmai reggelin még elhangzott, a befektetővel közösen meghatározott osztalékpolitikával is rendelkeznie kell a cégnek, hiszen nem mindegy, a képződő eredményből osztalékot fizetnek vagy visszaforgatják a vállalkozásba, amelyről ezután már nem csak az alapítók döntenek. Főleg annak érdemes ezt a kérdést mérlegelni, ha olyan terveink vannak, hogy később visszavásárolnánk az átadott tulajdonrészt. Júniusig még olyan témák kerülnek terítékre a rendezvénysorozat során, mint a cégátvilágítás vagy az exit kérdései.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.