BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem vesszük elég komolyan a lakásbiztosítást

Bár a magyar háztartások igen nagy része rendelkezik lakásbiztosítással, a szerződések jelentős részét öt évnél régebben kötötték. Ez pedig arra utal, hogy az ingatlanok egy része alulbiztosított lehet. Pedig a lakásbiztosítás nem az a szolgáltatás, amelyen megéri spórolni, annál is inkább, mert egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási jelenségek Magyarországon.

A családok vagyonában jelentős részt képviselnek az ingóságok, valamint az ingatlanok. Könnyű belátni, hogy egy jelentősebb ingóságban vagy ingatlanban történt kár (például betörés) kellemetlenül érintheti a családi költségvetést, szélsőséges esetben akár fel is borulhat a család, az egyén pénzügyi egyensúlya.

Ezekre a problémákra jelenthetnek megoldást az ingó és ingatlan vagyontárgyakra vonatkozó biztosítások. A biztosításokat elsődlegesen tűz és elemi károk, vezetékes víz által okozott károk, betöréses lopás, rablás és ezekhez kapcsolódó vandalizmus, valamint üvegtöréssel járó károk esetére lehet kötni. Ezeket kiegészítve lehetőség van a különböző sajátos igények, káresemények figyelembe vételére is.

Természetesen mindenkinek magának kell eldönteni, mely fedezetek a legfontosabbak számára, de általános tanács, hogy elsősorban azokat a nagy összegű, akár több milliós értékű vagyontárgyakat kell biztosítani, amelyek megsemmisülése megrendítené a háztartás költségvetését, a többi fedezet inkább kiegészítő szempontokat szolgálhat.

A lakásbiztosítások kárrendezési tapasztalatai azt mutatják, hogy a legtöbb probléma a szerződésben foglalt biztosítási összegek helytelen megválasztása, legtöbbször alulbiztosítás miatt merül fel.

A lakásbiztosítási szerződésekben külön-külön kell rendelkeznünk az épületek és az ingóságok (ezen belül többféle kategória szerint) biztosítási összegeiről. Ezek kárrendezéskor nem vonhatók össze. Fontos szempont, hogy a biztosító fizetési kötelezettsége csak azokra az ingóságokra terjed ki, amelyet a biztosítónál bejelentettek, mert csak így terjed ki rá a biztosítási fedezet. Ne feledjük a biztosítónak írásban bejelenteni, ha értékes vagyontárgyakkal gyarapodott háztartásunk, kérve arra a biztosítási fedezet kiterjesztését.

A biztosítási összeg – azon kívül, hogy a biztosítási díj megállapításának alapja – egyrészt a mindenkori kártérítés abszolút felső határa, másrészt meghatározza a kifizethető kártérítés mértékét is.

Az épületek biztosításánál a közkeletű tévedéssel ellentétben soha nem a forgalmi értéket kell a szerződésbe foglalni, hanem az újjáépítési értéket, amennyiért az adott épületet újra fel lehetne építeni.

Épp ezért két, teljesen egyforma épület piaci értéke között többszörös különbség is lehet, ha az egyik pl. a Rózsadombon épült, a másik pedig egy félreeső kis faluban, de a biztosítás szempontjából mindkettőt azonos éréken kell a szerződésben szerepeltetni.

Persze ha az ingatlant hitel felhasználásával vásároltuk, akkor a kamatokkal növelt hitelösszeget is figyelembe kell vennünk, a biztosítási összeg annál nem lehet kisebb.

Az ingóságok biztosításánál is az újrabeszerzési értékeket kell figyelembe venni (mintha újat vennénk mindenből). A leggyakoribb hiba, hogy a legtöbb ember, ha arra kérik, hogy becsülje meg az összes ingóságának értékét, mégpedig új áron, a valóságosnál lényegesen kisebb számot mond. Ez oda vezet, hogy a kára csak töredék értéken térül meg.

Az ingóságok értékével azonban nem csak szerződéskötéskor kell foglalkozni. A biztosító indexálást javasló ajánlatát (év végi értékkövetés, amikor a biztosító küld egy levelet arról, hogy mennyi volt az infláció, aminek mértékével javasolja megemelni a biztosítási díjat), célszerű efogadni.

Sőt, akkor is értesítenünk kell a biztosítónkat, amikor értéknövelő beruházást végzünk ingatlanunkon, vagy épp értékes vagyontárgyakat vásárolunk.

Mire figyeljünk oda lakásbiztosítás megkötésénél, és milyen gyakran vizsgáltassuk felül szerződésünket?

„Mindenkit óva intünk attól, hogy néhány kattintással lakásbiztosítást vásároljon, hiszen legnagyobb vagyoni értékünket csak akkor tudhatjuk teljes biztonságban, ha körültekintően járunk el a biztosításkötés során és minden olyan esetet megvizsgálunk, amely potenciális veszélyforrás lehet a számunkra. Tanácsadóink segítik az ügyfeleket mind a kockázatok felmérésében, mind a biztosítási összegek meghatározásában” – nyilatkozta lapunknak Szombat Tamás, az AEGON Biztosító vezérigazgató-helyettese. Sokat spórolhatunk azzal – tette hozzá –, ha áttekintjük, milyen egyéb biztosításra van szükségünk (pl. utazáshoz, síeléshez), hiszen ezek a lakásbiztosításokon belül is megköthetők, sokkal olcsóbban, mintha külön vennénk meg őket. Azzal is csökkenthetjük a biztosításunk havidíját, ha a gépjármű-biztosításoknál már megszokott önrészt vállalunk. Ekkor azt gondoljuk át, hogy a kisebb vagy nagyobb károk bekövetkeztétől tartunk leginkább. Természetesen a piacon léteznek biztosítások havi 1-2 ezer forintért is , ezeket jel emzően azoknak érdemes megfontolniuk, akik csak az alapkockázatoktól szeretnék megvédeni házukat, lakásukat. Ezért az összegért nem érdemes kockáztatni, hiszen a család teljes egzisztenciája mehet tönkre egy-egy nagyobb káresemény következtében. Általában azt javasoljuk, hogy a lakásbiztosításunk évfordulója előtt tekintsük át a szerződésünket, gondoljuk át, hogy a biztosítás megkötése óta történt-e valamilyen számottevő gyarapodás az ingó- és ingatlan vagyonunkban, és ha szükséges kérjük szakember tanácsát, hogyan tudjuk még inkább a valós igényeinkhez igazítani a biztosításunkat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.