Akkor is mérséklődhet az állami támogatás mértéke, ha túl sokan igénylik a kedvezményes biztosítást, ha ugyanis kimerül a keret, akkor az igénylők arányosan kevesebb hozzájárulásra számíthatnak. Az idei a harmadik esztendő Magyarországi uniós csatlakozása óta, hogy a gazdák állami támogatást kaphatnak a mezőgazdasági biztosításokra, és az előző két évben a keret bőven elegendőnek bizonyult. 2012-ben a harmada sem merült ki, de tavaly is csak 90 százalékig használták ki a gazdák.
Az idén azért elképzelhető, hogy támogatási keretet kihasználják majd a termelők – mondta lapunknak Horváth Andrea, az Allianz vezérigazgató-helyettese, és a Generalinál is növekedésre számítanak a piacon. Az agrárbiztosítási piacon egyébként mindössze három társaság van jelen, a már említett két cégen kívül a Groupama Garancia kínál mezőgazdasági biztosításokat. Az idei szezon korábban indult, mint a tavalyi, mivel enyhébb volt az időjárás, és a viharok is korábban érkeztek. Az elmúlt néhány nap szeszélyes időjárása is arra késztette a gazdákat, hogy kössék meg a szerződéseket.
Az agrárbiztosításoknál egyébként a penetráció nem túl magas, a Generali szerint a mintegy 4,3 millió hektárnyi termőterület csupán 40 százalékára kötnek biztosítást a gazdák. A szélsőséges időjárás ugyanakkor egyre nagyobb károkat okoz a gazdáknak, akik, ha nincs biztosításuk, csak az állami kárenyhítési alapból juthatnak kártérítéshez, amelynek mértéke viszont csekély lehet. Ráadásul azok a gazdák, akiknek nincs biztosításuk, az állami alapból eleve kevesebb kártérítést kaphatnak, mint azok, akik kötöttek ilyen szerződést, az állam ezzel a szankciójával az öngondoskodást kívánja támogatni.
Az állam tehát a károk töredékét téríti csak meg általában, holott azok nagyságrendje a Generali tapasztalatai szerint egyre több esetben a 10 millió forintot is meghaladja. Április végén és május első napjaiban is már 836 időjárással összefüggő kárbejelentés érkezett a biztosítóhoz, ezek becsült értéke eddig 74 millió forint. Mivel az államilag támogatott biztosításoknál magas az önrész – legalább a termés 30 százalékának meg kell semmisülnie ahhoz, hogy a biztosító fizessen – a piaci szereplők tapasztalatai szerint a gazdák többsége kiegészítő jelleggel önrész-biztosítást is köt az államilag támogatott mellé. Ezzel a természeti károk döntő többsége megtérülhet a termelők számára.
A befektetési egységhez kötött életbiztosítások technikai tartaléka 2,3 százalékkal nőtt, és a történelem során először átlépte az ezer milliárd forintot. Az egyéb tartalékok 7,4 százalékkal 466,4 milliárd forintra nőttek.
A befektetési egységhez kötött életbiztosítások technikai tartaléka 2,3 százalékkal nőtt, és a történelem során először átlépte az ezer milliárd forintot. Az egyéb tartalékok 7,4 százalékkal 466,4 milliárd forintra nőttek. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.