BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Éledezik a banki álláspiac

Bár a hazai hitelintézeti szektor szebb napokat is látott már, az álláspiac viszonylag élénk: a tíz legnagyobb bank összesen 430 pozícióra vár jelentkezőket. A korábbi időszakokhoz képest változást jelent az is, hogy most már az értékesítési területen a legnagyobb a választék álláshelyekből.

Viszonylag élénknek nevezhető a magyarországi banki álláspiac, hiszen a tíz, mérlegfőösszege alapján legnagyobb szereplő összesen 430 pozícióra vár jelentkezőket – derül ki a lapunk által összegyűjtött adatokból. Persze a kínálat a bő 30 ezres banki alkalmazotti létszám tükrében még semmiképp sem nevezhető túlzottan bőségesnek, ám az elmúlt évekhez képest feltétlenül előrelépést jelent: három évvel ezelőtt például – a gazdasági válság mélypontjának környékén – ugyanezek a szereplők még alig 250 álláshelyet hirdettek nyilvánosan.

A bankok honlapjai alapján nemcsak a meghirdetett álláshelyek számában, hanem összetételében is komoly változások történtek az elmúlt években. Szembetűnő például, hogy a 430 pozícióból 280 fióki, illetve értékesítői munkakörre szól: ez pedig mindenképpen örvendetes fejlemény, hiszen az elmúlt években a nehezen betölthető pozíciókat leszámítva (például vidéki fiókvezető) egyáltalán nem volt széles a választék. Szintén szembetűnő változás, hogy az értékesítési területen belül sok pozíciót kínálnak pályakezdők és gyakornokok részére – utóbbiaknak például csak a Budapest Bank 42 helyet hirdet –, illetve a kis- és középvállalkozói szektor kiszolgálása is igen felülreprezentált az ajánlatok között. A néhány évvel ezelőtt slágernek számító kockázatkezelési terület viszont mára kissé háttérbe szorult: ott a tíz szereplő összesen 25 álláshelyet hirdet. Az IT-területen változatlanul viszonylag könnyű elhelyezkedni, ott 31 állást hirdetnek a nagyobb szereplők.

A kínálat viszont még a nagyobb szereplőkön belül is igen koncentrált. A legnagyobb hirdetőnek a Budapest Bank számít jelenleg a piacon, ott összesen 131 pozícióra várnak jelentkezőket, ebből 93 fióki/értékesítési munkát jelent. Szintén aktív álláshirdetőnek számít a jelenlegi állapotok szerint a Raiffeisen, amely 84 helyre vár pályázókat. Az MKB Bank viszont méretéhez képest igen kevés, mindössze két álláshirdetést tart a honlapján: igaz, ebben szerepet játszhat, hogy a hitelintézetet a közelmúltban adta el a magyar államnak a bajor tulajdonos, és a pénzügyi szolgáltató erőit vélhetően épp az új stratégia megalkotása foglalja le. Emellett önmagában a meghirdetett álláshelyek számából messzemenő következtetéseket nem érdemes levonni a hitelintézeteknél, hiszen a pénzügyi szektorban – és főként a nagyobb szereplőknél – igen jellemző az üres pozíciók belülről történő feltöltése.

Az állományi létszám alapján egyébként nem alakult túlságosan izgalmasan az elmúlt időszak a magyar bankok számára. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint 2014. II. negyedévében az átlagos állományi létszám 30558 főt ért el, amely 107 dolgozóval több, mint egy évvel korábban. A teljes hitelintézeti szektorban viszont – amely egyebek mellett tartalmazza a takarékszövetkezeteket is – a júniusig tartó egy év alatt több mint ezer fővel, 38080-ra fogyott a létszám, ami szinte kizárólag a szövetkezeti hitelintézeteknél történt jelentős csökkenéssel magyarázható.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.