Már ezen a héten „szóba kerülhet” a kormány ülésén a fair bankokról szóló törvény – jelentette ki Répássy Róbert, az igazságügyi tárca államtitkára a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában. Szavai szerint a jogszabály kidolgozása már megkezdődött, a cél, hogy új alapokra helyezzék a fogyasztási kölcsönök folyósításának feltételeit, mert a jelenlegi előírások mellett a bankok tisztességtelen szerződési gyakorlatot folytattak.
A törvény kidolgozásába bevonják a Magyar Nemzeti Bankot (MNB) és a Bankszövetséget is – tette hozzá az államtitkár az MTI jelentése szerint.
Azt akarják elérni, hogy az ausztriaihoz vagy a németországihoz hasonló fogyasztóvédelmi szabályok vonatkozzanak a Magyarországon működő bankokra is, és erősíteni kívánják az MNB pénzügyi felügyeleti szerepét is. Kérdés, mindez mit jelenthet a gyakorlatban. A magyar előírások ugyanis már ma is jóval szigorúbbak az Európai Unióban megköveteltnél. Például: az EU csak tavaly nyáron fogadta el a lakáshitelezésről szóló direktívát, amelyet 2016-tól kell alkalmazni.
Ehhez képest a magyar jogban már 2010 óta érvényes a fogyasztási hiteleknél alkalmazott előírások egy része, amelyek eleve nagyobb szabadságot jelentenek a fogyasztónak, mint azt az unió kérni fogja. Az új uniós szabályok értelmében például a lakáshitel-szerződések megkötése esetén hét napos elállási jogot kell biztosítani (vagy kötelezően hét napot kell várni a szerződés aláírása és érvénybe lépése között, vagy lehetővé kell tenni az ingyenes ellállást). A magyar előírások szerint az elállási jog 14 napos.
Valójában ezért sokminden változást nem várhatunk. A most érvényes hazai regulák alapját a 2008-as uniós irányelv átültetése képzi, azért született meg 2009-ben a fogyasztási hitelezésről szóló jogszabály, hogy megfeleljük az uniós jognak. Aztán ezt szigorították több körben, és ezért sok változást az új, immáron a jelzáloghitelekről szóló uniós paragrafusok elfogadása sem jelent.
Ezekben van szó például arról, hogy a bankok nem nyerhetnek az előtörlesztéssel, illetve, hogy nem lehet túlhitelezni: a fedezetként felajánlott ingatlannak elegendőnek kell lennie a hitel visszafizetésére. (Ezek az előírások a magyar gyakorlatban már megvannak, illetve ennél szigorúbbak).
Értesülésünk szerint éppen ezért a fair bankokról szóló törvény valószínűleg annyit jelent majd, hogy a 2009-es hitelezési szabályokat kiegészítik az új uniós előírásokból fakadó néhány paragrafussal. Ezen kívül a hitelintézeti törvény most szigorított fogyasztóvédelmi részét is ebbe az új jogszabályba teszik majd át, így egy egységes nagy fogyasztóvédelmi törvény jöhet létre.
Túlzott remények
A forintosítás nem fogja érdemben csökkenteni a törlesztőrészleteket, a devizahitelesek a banki visszafizetésekkel járhatnak jól, ám még mindig sokkal nagyobb részleteket kell fizetniük, mint eredetileg gondolták – derül ki a Bankmonitor.hu hatásszámításából. A szakportál számítása szerint egy 2007-ben felvett 7 millió forintos svájci frank hitelre akkor 52 ezer forint volt a részlet 6 százalékos kamat, és 156 forintos árfolyam mellett. Ma a 8,3 százalékos kamat és a 257 forintos árfolyam mellett 99 ezer forint a havi részlet, amit a számított több mint 1,7 milliós visszatérítés 70 ezer forintra csökkent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.