Az egyes fogyasztói kölcsönszerződések devizanemének módosulásával és a kamatszabályokkal kapcsolatos kérdések rendezéséről szóló javaslat szerint a deviza vagy devizaalapú fogyasztói jelzálogkölcsön-szerződés forintra átváltása esetén a pénzügyi intézmény csak a három hónapos Buborhoz kötött kamatot alkalmazhat. A kamatfelár az eredeti kamatfelár, ám ez nem lehet kevesebb, mint 2 százalék, és nem haladhatja meg lakáscélú fogyasztói jelzálog kölcsönszerződésnél az 5,5 százalékot, nem lakás célú fogyasztói jelzálog kölcsönszerződésnél pedig a 7 százalékot.
A kamatperiódust is szabályozza a jogszabály: eszerint, ha a hitelből 16 évnél több van hátra, 5 éves, ha 9-16 év, akkor 4 éves, ha 3-9 év, akkor 3 éves kamatperiódust lehet alkalmazni.
A törvényjavaslat alapján az ügyfeleknek nem sok teendőjük lesz a forintosítás kapcsán: az elszámolásról szóló értesítéssel egyetemben – várhatóan március-áprilisban – megkapják a forintosításról szóló értesítést is. Az ingatlanfedezet a kölcsön devizanemétől függetlenül szintén a hitel mögött maradhat.
Az átváltás alól – mint azt eddig is sejteni lehetett – igen kevesen mentesülnek majd: így azok, akiknek rendszeres jövedelmük van a hitellel megegyező devizában, vagy az új szabályok szerint is jogosultak lennének devizában hitelt felvenni. Azok is mentességet kérhetnek, akiknek hitele jövő év végéig lejár, illetve azok, akiknél a forintra váltás utáni kamat meghaladná az eredetileg számítható kamatot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.