BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bankelszámoltatás, forintosítás: sok teendőjük lehet az adósoknak

Kialakult a banki elszámolás és a forintosítás menetrendje. A nagyüzem márciusban indulhat, az elszámolást kérő végtörlesztők és a devizahitelhez ragaszkodók csak 30 napot kapnak arra, hogy benyújtsák az igényeiket.

Lassan minden mozaik a helyére kerül a banki elszámoltatással és a forintosítással kapcsolatos történetben. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) tegnap sajtótájékoztatón mutatta be, milyen teendőik vannak az érintett adósoknak ezzel kapcsolatban a következő időszakban. A jegybank adatai szerint körülbelül 1,3 millió ügyfél lehet érintett, ennek a fele deviza-, a másik fele forinthiteles.

Mindegyikük számára fontos lehet, hogy bejelentsék, ha megváltozott az értesítési címük annak érdekében, hogy a hitelintézetek ki tudják küldeni az elszámolásokat. A devizahiteleseknek legkésőbb jövő év február 1-jéig, a forinthiteleseknek július 1-ig érdemes pontosítaniuk az adataikat. Azoknak a hiteleseknek, akiknek nem csak a tőketartozásuk csökken, de pénz is jár vissza, célszerű megadniuk azt a számlaszámot, ahová az összeget kérik. Ha a fogyasztónak van annál a pénzügyi intézménynél számlája, ahol a hitelét kezelték, ez nem kötelező.

A pénzügyi intézmények az elszámolást a devizahiteleseknek március-április folyamán, a forinthiteleseknek augusztusban és szeptemberben küldik ki. A dokumentumot nem feltétlenül kötelesek az összes kezes és adós részére megküldeni, ha valaki, aki nem kapott, szeretne másolatot ebből a dokumentumból, külön kell igényelnie. A végtörlesztésben részt vett ügyfelek is kérhetik az elszámolást, erre viszont csak egy hónapjuk lesz, március 1-től március 31-ig kell ezt megtenniük, Bethlendni András, az MNB fogyasztóvédelemért és piacfelügyeletért felelős ügyvezető igazgatója szerint egyébként a végtörlesztők többségének már nem jár visszatérítés, akkora kedvezményt kaptak, amikor kedvezményes árfolyamon előtörleszthették a hitelüket.

Szintén az ügyfeleknek kell kezdeményezniük, ha nem akarják a forintosítást, hanem maradni akarnak a devizahitelnél. Erre, a módosuló jelzálogkölcsön-szerződés kézhezvételét követő 30 napon belül lesz lehetőségük. A bankok elszámolást is küldenek az ügyfeleknek, a több oldalas dokumentum azonban csak éves bontásban tartalmazza majd az elszámolást, aki ennél részletesebb kalkulációkra is kíváncsi, azt külön kell igényelnie. A gyűjtőszámla-hiteleseknél a visszatérített összeg először a gyűjtőszámlán felhalmozott tartozást, a hátralékos adósoknál pedig a lejárt tartozást csökkenti majd. A követeléskezelőre engedményezett bedőlt hiteleknél a bankok az engedményezés határnapjáig számolnak el a fogyasztóval, aki a követeléskezelőtől kérheti majd, hogy a visszatérítést figyelembe véve számoljanak el.

Azoknak az ügyfelek, akik vitatják az elszámolást, első körben a pénzügyi intézményhez kell fordulniuk, ezt az elszámolás kézhezvételét követő 30 napon belül tehetik meg. Ha a válasszal nem elégedettek, vagy pedig nem kapják meg 60 napon belül, akkor a Pénzügyi Békéltető Testülethez fordulhatnak. Ha a testület döntését is vitatják, jogi útra terelhetik a kérdést.

Tájékoztatás mindenhol

A pénzügyi intézményeknek a honlapjukon egy külön oldalon „elszámolási és forintosítási információk” cím alatt kell majd feltölteniük az összes elszámolással és forintosítással kapcsolatos tudnivalót, nyomtatványt. A fogyasztókat emellett a hagyományos csatornákon, telefonon és a fiókhálózatban is segíteni kell a tájékozódásban. A hitelező cégeknek az állam elleni perekről is tájékoztatniuk kell a fogyasztóikat. A jegybank Pénzügyi Fogyasztóvédelmi Központjának honlapján szintén elérhetők majd információk és nyomtatványok az elszámolásról és a forintosításról, emellett az ügyfélszolgálat is segít majd az adósoknak.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.