A határozat indoklása szerint a Btel 2014. november 26-án publikált közleményében azt a tájékoztatást adta, hogy egyik kötvénytulajdonosa felszámolási eljárás megindítása iránti kérelmet nyújtott be ellene a Kecskeméti Törvényszéken, melynek során a bíróság kérelmére 45 napos fizetési haladékot engedélyezett.
A kötvénytulajdonos 2015. február 3-án arról tájékoztatta a tőzsdét, hogy a kibocsátó ez alatt az idő alatt sem tett eleget fizetési kötelezettségeinek, erre tekintettel a Kecskeméti Törvényszék első fokon megállapította a kibocsátó fizetésképtelenségét és elrendelte a felszámolását.
A Btel a tőzsde megkeresésére kifejtette: álláspontja szerint csak a felszámolási eljárást elrendelő jogerős végzésről köteles tájékoztatást közzétenni, és tekintettel arra, hogy a Kecskeméti Törvényszék végzése ellen fellebbezést nyújtott be a Szegedi Ítélőtáblához, a végzés még nem jogerős, így az ügyben tájékoztatási kötelezettsége nincs.
A tőzsde álláspontja szerint azonban a bíróság által engedélyezett 45 napos fizetési határidő eredménytelen leteltéről, illetve ezt követően a felszámolási eljárás első fokú elrendeléséről a kibocsátónak rendkívüli tájékoztatást kellett volna közzétennie, mivel ezek az információk érintik az általa nyilvánosan forgalomba hozott értékpapírok értékét vagy hozamát, illetve a társaság megítélését.
A kibocsátó tőzsde felé fennálló forgalombantartási díjtartozása jelenleg 2 558 177 forint, a közzétett információk közzétételéért fizetendő díjtartozása 558 428 forint, pénzbírság szankcióból eredő tartozása pedig 10 000 000 forint.
A tőzsde vezérigazgatója a szankció mértékének meghatározása során figyelembe vette, hogy a kibocsátó súlyosan és ismétlődő jelleggel megsértette a tőzsdei szabályokban foglalt tájékoztatási és díjfizetési kötelezettségét. További súlyosbító körülményként értékelte, hogy a kibocsátó bevezetett részvénysorozatában a közkézhányad mértéke magas (62,83 százalék), emiatt az információk elhallgatásával okozott befektetői érdeksérelem is jelentős.
Az indoklás emlékeztet arra: ha a kibocsátó sorozatosan, a tőzsde felszólítása ellenére sem tesz eleget információnyújtási, illetve díjfizetési kötelezettségének, akkor a vezérigazgató további szankciókat alkalmazhat vele szemben, ennek keretében érintett értékpapír-sorozatát, vagy az összes értékpapír-sorozatot törölheti a terméklistáról.
A likviditási gondokkal küzdő céget az utóbbi időben többször is felszólította mind a BÉT, mind a pénzügyi felügyeletet is ellátó MNB a tájékoztatási kötelezettséggel kapcsolatos szabályok betartására és bírságot is kiróttak rá.
A BTel részvényeit január 15-étől a standard kategóriába sorolta vissza a BÉT. November közepén a BTel részvényeit kivették a BUX és a BUMIX indexekből, ezt szintén azzal indokolta a tőzsde, hogy a társaság sorozatosan megszegte tájékoztatási kötelezettségét.
A Btel részvényeinek záróára szerdán 44 forint volt, 1 forinttal alacsonyabb az előző napinál. Az elmúlt egy évben a papír legmagasabb kötésára 1139 forint volt 2014 márciusában, azóta folyamatosan veszített értékéből, éves minimuma 24 forint volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.