BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jól fogynak a személyi hitelek

Bő 30 százalékkal több személyi hitelt helyeztek ki a pénzügyi szolgáltatók 2014-ben, mint egy évvel korábban. A piaci szereplők várakozásai szerint 2015 is jól sikerülhet, bár az első hónapokban kissé megtorpant a lendület.

Látványosan növekedett tavaly a kihelyezett személyi hitelek mennyisége Magyarországon, a pénzügyi szolgáltatók idén is erős keresletre számítanak, bár a növekedési dinamika elmaradhat a tavalyitól – derül ki az érintettek lapunknak adott válaszaiból. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint 2014-ben összesen 119,02 milliárd forintnyi új személyi kölcsönt helyeztek ki a pénzügyi szolgáltatók, ez 30,9 százalékkal több az egy évvel korábbinál. Ekkora éves kihelyezésre 2009 óta nem akadt példa. Az idei év első két hónapja viszont kis megtorpanást hozott: januárban és februárban összesen 17,6 milliárdnyi új személyi kölcsönt nyújtottak a szolgáltatók, 1,8 milliárd forinttal kevesebbet az egy évvel korábbinál.

A javuló új kihelyezések ellenére sem sikerült megállítani a háztartásoknál lévő állomány olvadását, csak a tempó lassult: a 322,8 milliárdos február végi mennyiség bő négy és fél százalékkal elmarad az egy évvel korábbitól.
A kilátások szempontjából viszont biztató lehet, hogy a személyi hitelek átlagkamata fokozatosan csökkent a jegybank adatai szerint. 2015 februárjában 21,28 százalékos éves átlagos kamatlábat regisztrált az MNB a forint személyi hiteleknél, ez 1,39 százalékponttal alacsonyabb az egy évvel korábbinál, a két évvel ezelőtti állapothoz viszonyítva pedig már közel öt százalékpontnyi a különbség.

Az első hónapokban tapasztalt enyhe visszaesést több bank is az új szabályozási lépésekkel magyarázta: az OTP Banknál, a Budapest Banknál és a Raiffeisennél is utaltak arra, hogy január-februárban kis megtorpanást hozott a fair banki működésről szóló jogszabály, illetve a jövedelem és a havi törlesztőrészlet arányát tükröző mutató (JTM) bevezetése, de ez a hatás a következő hónapokra már megszűnhet. Az UniCredit Banknál például az év eleji mérsékelt érdeklődést, illetve az elszámolási időszakot követően a kereslet növekedésére számítanak, amit az alacsony kamatkörnyezet is támogathat.

A lapunknak nyilatkozó hitelintézetek kivétel nélkül élénkülő keresletről számoltak be az elmúlt év második felére vonatkozóan: a K&H Banknál közöltek szerint tavaly az első félévhez képest a második félévben 40 százalékkal több személyi kölcsönt értékesítettek a hitelintézetnél, amiben persze jelentékeny szerepet játszhatott az év végi személyi kölcsön kampányuk is. A Cetelemnél – közölték a banknál – a kereslet a második félévben a piaci átlagnál lényegesen nagyobb mértékben emelkedett, így piaci részesedésük az új hitelek kihelyezésében jelentősen nőtt. Az év első hónapjaiban a hitelkereslet összességében hasonló volt, mint tavaly, ugyanakkor tovább növekedett az online hitelkérelmek aránya.

A fair bankokról szóló törvény miatt természetesen a hitelinézetek többsége kénytelen volt változtatni a konstrukciók kondícióin, de új termékek is megjelentek az utóbbi hónapokban a piacon. Surányi Zoltán, a CIB Bank lakossági üzletágának üzletfejlesztési vezetője lapunk érdeklődésére közölte: a hitelintézet az év végén felülvizsgálta saját termékét, és bevezette a CIB Előrelépő Személyi Kölcsönt. Ennek révén az ügyfelek a korábbi konstrukcióhoz képest alacsonyabb kamattal, kedvezőbb igénylési feltételekkel és a teljes futamidő alatt fix kamattal igényelhetik a terméket.
A Cetelem az elmúlt hónapokban több új hitelajánlattal is megjelent: márciustól elérhető a Saját ritmus kölcsön, amely a kiszámítható törlesztés mellett nagyfokú rugalmasságot kínál: a hitelfelvevő 12 havonta egyszer elhalaszthatja a törlesztőrészlet befizetését, illetve a futamidő alatt bármikor díjmentesen előtörleszthet. Februárban léptek piacra a Mindig kéznél kölcsönnel, amely további hitelbírálat nélkül újra és újra felhasználható kis összegű kölcsönök igénylésére ad lehetőséget. Emellett decembertől az Adósságrendező kölcsönt kínálják a fennálló, magas kamatozású hitelek kiváltására.

Az MKB Banknál közöltek szerint náluk nem volt alapvető átalakítás vagy módosítás az elmúlt időszakban, továbbra is kínálatban tartják az MKB Keretnövelő személyi kölcsönt: ennek lényege, hogy az első 3 hónapban egy személyre szabott hitelkeret áll az igénylők rendelkezésére, amelyet folyószámlahitel jelleggel használhatnak. Ezután az úgynevezett költési időszak után a negyedik hónaptól kell havonta törleszteniük a ténylegesen felhasznált összeget. A Raiffeisen Banknál jelenleg háromféle konstrukció érhető el – a jogszabályi változások miatt fix kamatozással –, egy most futó kampány keretében (meghatározott feltételek teljesültekor) pedig egyéb kedvezmények mellett ajándék tablethez is juthatnak az igénylők. Az OTP Banknál is fut egy április végéig tartó kampány: az akció keretében az ügyfelek a teljes futamidő alatt fix kamattal és kamatkedvezménnyel igényelhetnek személyi kölcsönt. A kamatkedvezmény mértéke kölcsönösszeg-sávonként eltérő.

Csökkenő állományok

A háztartásoknál lévő hitelállomány 6901,6 milliárd forintot ért el február végén, amely 104,3 milliárd forinttal (2,87 százalékkal) marad el az egy hónappal korábbitól – derül ki a Magyar Nemzeti Bank tegnap közzétett adataiból. A viszonylag nagy léptékű csökkenés részben azzal magyarázható, hogy a svájci frank árfolyamának erősödése miatt januárban nagyon megugrott az MNB által nyilvántartott mennyiség. A betéteknél viszont az utóbbi hónapokban megszokotthoz képest nagy, 58,7 milliárdos állomány-növekedést mutatott ki az MNB, így a háztartásoknál lévő mennyiség február végén 6864,1 milliárd forintot ért el. A vállalati hitelek állománya a növekvő kihelyezések ellenére szintén csökkent: 6664,5 milliárd forintot ért el, egy százalékkal kevesebbet a januárinál.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.