Megállíthatatlanul zuhan a venezuelai deviza árfolyama: több mint 630 bolívart kérnek már a feketepiacon egyetlen amerikai dollárért.
Bő egy hete még 500 bolívar, egy éve pedig 73 volt a kurzus a DolarToday ellenzéki weboldal szerint. A legnagyobb címletű venezuelai bankjegy, a százas mindössze 16 centet ér, a minimálbér pedig a májusban elfogadott 30 százalékos emelés után is csupán 12 dollárt. Eközben a hivatalos kereskedésben pont századannyi, 6,3 bolívar egy dollár – más kérdés, hogy a hivatalos kereskedésben képtelenség valutához jutni.
Az amúgy is igen gyenge lábakon álló venezuelai gazdaságot az olaj árának tavaly nyáron kezdődött zuhanása ütötte ki. A dél-amerikai ország a világ legnagyobb kőolajtartalékát birtokolja, és exportjának 95 százalékát is a nyersanyag teszi ki. Az IMF szakértőinek tavasszal közölt értékelése rámutat: minden tízdolláros olajárcsökkenés 3,5 százalékkal rontja Venezuela kereskedelmi mérlegét.
A bevételcsökkenés súlyos devizahiányhoz vezetett. A kényszeres pénzkiáramlás miatt tavaly 72 százalékos inflációt regisztráltak, ami a legnagyobb arányú volt világszerte, erre az évre pedig három számjegyű pénzromlást valószínűsítenek. (A caracasi vezetés tavaly ősz óta nem közli az infláció hivatalos adatait.)
Mindez annak ellenére rendkívül súlyosan érinti a 30 milliós ország lakóit, hogy az államilag támogatott közszolgáltatások árát mesterségesen alacsonyan tartja a Nicolás Maduro elnök vezette kormány, a benzin pedig a világon a legolcsóbb. Ezenkívül az egyre szigorodó importkorlátozások miatt napról napra növekvő árakkal, a boltokban pedig üres polcokkal szembesülhetnek – a múlt héten már a sör is hiánycikké vált, miután a legnagyobb gyártó dolgozói sztrájkba léptek.
A kormány pedig tehetetlen, vagy látszólag nem is tesz semmit a válsághelyzet enyhítésére. Leszámítva persze azt, hogy a Nemzetközi Valutaalapnál meglévő, kvótája szerinti tartalékból időről időre kivesz valamennyit. Néhány napja például 1,5 milliárd dollárt, mindössze 1,28 milliárdra apasztva a tartalékot. Ez azonban édeskevés ahhoz képest, hogy az országnak idén 10 milliárd dollárnyi lejáró államkötvényt kellene visszafizetnie, a devizatartalék pedig júliusra 16 milliárd dollárra esett vissza, ami a legalacsonyabb szint 2003 óta.
A caracasi vezetés számára az is óriási pofon, hogy az Egyesült Államok feloldotta a Kuba ellen több mint ötven éve életben tartott embargót. Ezzel ugyanis egyik legfontosabb szövetségesét veszítheti el – Havanna jóval többet nyerhet az amerikaiakkal való együttműködéssel, mint amit a Washington-ellenes venezuelai vezetéstől a piaci ár alatt biztosított kőolaj jelent a számára. Nicolás Maduro ugyan egy héttel ezelőtt a Caracas és Washington közötti viszony enyhüléséről beszélt, ám egyelőre távolinak tűnik az a közgazdászok által javasolt megoldás is, hogy a bolívar árfolyamát kössék a dolláréhoz, netán cseréljék is le az elértéktelenedett devizát az amerikaira. A The Wall Street Journal az elemzésében a kettős devizarendszer lehetőségét is felveti – a kilencvenes évek Jugoszláviájához hasonlóan az alapvető termékek kereskedelme bolívarban zajlik, a nagyobb értékű kereskedés azonban a stabil külföldi valutában –, ezt azonban aligha fogja meglépni Caracas. Más kérdés, hogy a venezuelaiak már ebben élnek, és ez a trend vélhetően tovább erősödik.
Súlyos recesszió
Az idén 7 százalékos visszaesést vár Venezuelában a Nemzetközi Valutaalap. Ilyen mértékű recessziót jósol a Standard & Poor’s, amely februárban minősítette le CCC-szintre a dél-amerikai ország szuverén adósságának besorolását. Az államcsőd jelentős kockázatát jelző szintnél rosszabb minősítéssel jelenleg csak a hivatalosan is fizetésképtelen Görögország és Puerto Rico rendelkezik az S&P-nél. A hitelminősítő akkor felhívta arra is a figyelmet, hogy a venezuelai állampapírok 20–53 százalékos hozama mellett félő, hogy Caracas nem lesz képes teljesíteni adósságait.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.