BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megkezdődik a Quaestor-kötvényesek kárrendezése

Megkezdődik a Quaestor-kötvényesek kárrendezése július 13-án, amikor a 20 ezer euróig (mintegy hatmillió forintig) terjedő kárigényeket fizeti ki a Befektető-védelmi Alap (Beva) a Quaestor Károsultak Kárrendezési Alapján (QA) keresztül - közölte a QA.

2015. július 13-tól elindulhat a Quaestor-törvény szerinti kötvény kárrendezésnek a Befektető-védelmi Alapot (Beva) terhelő kártalanítási rész kifizetése. A Beva a Quaestor Károsultak Kárrendezési Alapja (QA) útján a hiányzó kötvények miatti pénzkövetelést fizeti ki a károsultaknak, egyenként 20 ezer euróig (kb. 6 millió forintig). Ez közel 32 ezer ügyfélnek összesen 88 milliárd forint kifizetést jelent. A 100 ezer euróig (30 millió forintig) fennmaradó összeg további kifizetésére, hasonló, közel 100 milliárd forintos nagyságrendben egy jelenleg zajló alkotmánybírósági eljárás lezárulta után kerülhet sor.

Július 13-tól kezdve a Quaestor-károsultak igényeit a Beva a QA által a kárrendezési eljárás részeként fizeti ki, ami a hiányzó kötvények miatti pénzkövetelések 20 ezer euróig való megtérítését jelenti. A QA személyre szóló levélben értesíti a befektetőket a benyújtott és elbírált igényük után járó kárrendezés összegéről, a kárrendezés számításának módjáról és a jelen szakaszban kifizetésre kerülő összegről.

A Beva 110 milliárd forintos, 3 hónapos áthidaló hitelt vesz fel az MNB-től, amit a folyamatban lévő kártalanítási eljárások (BUDA-CASH, Hungária, Quaestor) során történő kifizetések céljából a jegybank hamarosan a szervezet rendelkezésére bocsát. Ezzel megnyílik a lehetőség a jelenleg zajló kárrendezési eljárásban jogosnak nyilvánított Quaestor kötvényes igények vonatkozásában közel 32 ezer ügyfél részére összesen 88 milliárd forint kifizetésére.

A 100 ezer euróig fennmaradó további követelések kifizetését a QA időben eltolódva tudja teljesíteni. A Quaestor-törvénnyel kapcsolatos, folyamatban lévő alkotmánybírósági eljárás ugyanis olyan körülmény, amely miatt a kárrendezés finanszírozása jelenleg sem a jegybanktól sem a pénzpiacról nem oldható meg. A kárrendezés további közel 100 milliárd forint összegű részének kifizetése ezért csak az Alkotmánybíróság döntésének és – ennek fényében – az esetlegesen szükségessé váló jogszabályi változások ismeretében folytatódhat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.