A kínai zuhanás nem újdonság, de az elmúlt hetek kereskedésének hullámai korábban jellemzően nem csaptak túl a határokon. Mostanra azonban már nyilvánvalóvá vált, hogy az esés megfékezése, illetve a gazdasági lassulás megállítása érdekében tett kormányzati, illetve jegybanki lépések nem hoztak eredményt, és a befektetők nem bíznak abban, hogy az esetleges újabbak célravezetőek lesznek.
Ráadásul ördögi kör alakult ki: miután az elmúlt években tömegek kezdtek tőzsdézni, akár hitelből is, az összeomlás visszafoghatja a lakossági fogyasztást, márpedig a kínai vezetés ez utóbbira osztotta ki a gazdasági hajtóerő szerepét az export helyett.
Ha pedig Kína tovább lassul, és még a megcélzott 7 százalékot se éri el a bővülés, azt közvetlenül megérzik a vele szoros külkereskedelmi kapcsolatban álló ázsiai országok is. Ennek megfelelően tegnap a tokiói tőzsde Nikkei indexe 4,6 százalékkal, a szöuli Kospi 2,5 százalékkal gyengült, a tajvani Taiex pedig 4,8 százalékos csökkenéssel zárt (utóbbi volt eddig idén a leggyengébben teljesítő ázsiai részvényindex, év eleje óta 20 százalékot veszített).
A kínai felügyelettől függetlenül működő, a külföldiek felé jóval nyitottabb hongkongi tőzsde is alaposan megfertőződött: a Hang Seng index már a múlt héten belépett a medvepiacra (vagyis több mint 20 százalékkal esett legutóbbi csúcsa óta), tegnap további 5,1 százalékkal gyengült. Már az idén eddig a legjobban teljesítő feltörekvők közé tartozó India is szenved: az irányadó Sensex index 2009 januárja óta a legnagyobb, 5,9 százalékos zuhanással fejezte be a kereskedést.
Most mindenki arra vár, milyen újabb lépésre szánja el magát a pekingi vezetés: eszközei lennének rá a világ messze legnagyobb, 3,5 ezer milliárd dollár körüli nemzetközi tartaléka, a vastagon pluszban levő folyó fizetési, illetve külkereskedelmi mérleg mellett.
A jegybanki kamatvágások, a jüan de facto leértékelése, az infrastrukturális beruházásokra tett ígéretek látnivalóan nem használtak. Az elemzők, illetve a piaci szereplők egy része arra számít, amit a The Wall Street Journal már konkrét lehetőségként jelzett, vagyis hogy a jegybank likviditással árasztja el a piacot a kötelező banki tartalékráta egy éven belül harmadik, ezúttal drasztikus csökkentése révén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.