Sosem volt még annyira veszteséges a hazai bankszektor, mint 2014-ben – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által kiadott Aranykönyvből. A részvénytársasági formában működő hitelintézetek adózott eredménye tavaly mínusz 505,55 milliárd forint volt, nagyrészt a devizahitelesekkel való elszámolásra megképzett tartalékok miatt. A bankoknak mindössze harmada maradt nyereséges.
A nagybankok közül egyetlen piaci szereplő, az UniCredit zárta pozitív eredménnyel 2014-et, és 10 milliárd forintot kismértékben meghaladó nettó eredményével egyúttal a legnyereségesebb hazai bank volt. Valamelyest árnyalja azonban ezt a képet, hogy az UniCredit Jelzálogbank már veszteséges volt, 2,24 milliárd forintos mínusszal fejezte be 2014-et. Az UniCredit nyereségét egyébként az olasz anyabank az Aranykönyv szerint elvitte, így a mérleg szerinti eredmény nulla volt. Hasonló sorsra jutott a második legeredményesebb piaci szereplő, az áru- és személyi hitelezésben utazó Magyar Cetelem Bank. A francia BNP Paribas érdekeltségébe tartozó bank 9,78 milliárd forintos adózott eredményt ért el, ami elmaradt ugyan az egy évvel korábbitól, anyacége viszont 12 milliárd forintot vett ki belőle osztalékként.
A harmadik legeredményesebb hitelintézet a Fundamenta-Lakáskassza lett, adózás után csaknem 7,5 milliárd forint volt a nyeresége. A lakás-takarékpénztár 2013-hoz képest csaknem 40 százalékkal növelte a profitját. A bankok közül egyébként jellemzően azok maradtak nyereségesek, amelyek kimaradtak a lakossági deviza-jelzáloghitelezésből. A főleg vállalati bankok, például a Commerzbank vagy a Bank of China is pluszban zárták az évet, de nyereséges maradt a TakarékBank, a Gránit Bank és a Magnet is.
A devizahitelezésben komoly szereplőnek számító hitelintézetek viszont szinte kivétel nélkül óriási veszteséggel zárták a múlt évet. Csoportszinten a legveszteségesebb bank az elmúlt években mindig nyereséget termelő OTP lett, az Aranykönyv szerint az OTP Bank 41,7 milliárd, a jelzáloghitel-portfóliót kezelő OTP Jelzálogbank 63,9 milliárd, a Merkantil pedig 20,8 milliárd forintos mínuszban zárta az évet. Mindezt csak kismértékben kompenzálhatta, hogy a csoport negyedik hitelintézete, a lakás-takarékpénztár egymilliárd forintos nyereséget termelt. A gigantikus veszteség dacára egyébként az OTP az eredménytartalék terhére kifizetett a részvényeseinek több mint 40 milliárd forintnyi osztalékot is.
A második legnagyobb mínusz a Raiffeisennél keletkezett, 117,3 milliárd forintnyi. A Raiffeisen egyébként 2010 óta minden évben veszteséges, a tavalyi deficit azonban rekordnak számít. A többi nagybanknál is hatalmasak voltak a mínuszok. Az Erste nettó vesztesége 92,3 milliárd forint volt, a CIB 70,3 milliárd, az MKB 41,3 milliárd forintos mínuszban zárta az esztendőt. Az FHB is megszenvedte az évet, a kereskedelmi banki rész 11 milliárd, a jelzálogbank 19 milliárd forint fölötti mínuszba került adózás után. A hosszú évek óta nyereséges nagybankoknál sem maradt profit az elszámolás után. A Budapest Bank 20,6 milliárd, a K&H 14,9 milliárd forintos nettó veszteséget hozott össze tavaly.
Nyereséggel mentek csődbe
A Buda-Cash érdekeltségébe tartozó bankok is szerepelnek az MNB Aranykönyvében 2014 végi adataikkal. Érdekesség, hogy az azóta felszámolás alatt álló hitelintézetek közül tavaly év végén még több is nyereséget termelt. A Dél-Dunántúli Takarék Bank 220 millió forintos profittal zárta az évet, a DRB-nél 28 millió forint volt a nyereség. Minimális, egymillió forint körüli veszteség keletkezett az ÉRB-nél, míg a BRB 30 millió forintos veszteséget termelt. A négy hitelintézet összesített saját tőkéje 13 milliárd forint körül volt, mérlegfőösszegük meghaladta a 226,6 milliárd forintot. A bankok összesen 132,7 milliárd forintnyi betétállománnyal és nem egészen 92 milliárd forintnyi hitelállománnyal rendelkeztek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.