– Egyelőre nem kommentálnám a kérdést, nem állunk ugyanis kapcsolatban Brüsszellel.
– A hitelközvetítők jutalékának maximálására vonatkozó törvényjavaslatot is benyújtották. Ennek milyen hatása lehet a hitelezésre?
– A hitelközvetítők nagyon fontos szereplői a hitelezési rendszernek. A hitelintézetek szabályozása dinamikusan haladt előre az elmúlt években, ebből a folyamatból a közvetítők eddig kimaradtak. Az, hogy az ő működési környezetük is szabályozottabbá váljék, minden piaci szereplőnek érdeke, nemzetgazdasági szinten is pozitív lépés.
– Mennyivel csökkentheti ez a hitelek árát?
– Ha az értékesítési költségek csökkennek, az megjelenhet a hitelek költségében is, de a pontos mértékről korai lenne nyilatkozni. Ez attól is függ, az egyes szereplők korábban milyen jutalékokat fizettek ki és számoltak el, és ezen a téren óriási különbségek vannak.
– És arról mi a véleményük, hogy a Magyar Nemzeti Bank a tőzsdében is fő tulajdonossá kíván válni?
– Az OTP abban érdekelt, hogy a magyar tőzsde fejlődjön, minél likvidebbé váljon, egyre több papírt vezessenek be, és hosszú távon jó legyen a befektetőknek. Minden kezdeményezést, amely ebbe az irányba mutat, örömmel fogadunk.
– Az MKB is tőzsdére kerülhet. Megvásárolnák, vagy végleg letettek már róla?
– Egyedi akvizíciós kérdéseket nem kommentálok.
– Olyan tervek is felröppentek, hogy az önkormányzati számlák a kincstárhoz kerülnének a bankoktól. Ez mennyire érinti rosszul az OTP-t?
– Több mint 1700 önkormányzati számla van a banknál. Ha ez megtörténik, hatással lesz a bevételeinkre, de az önkormányzatok szempontjából nagyobb lesz a változás, az OTP széles körű szolgáltatáspalettáját ugyanis nehéz lesz helyettesíteni.
– A devizahiteles elszámolás súlyos költségeket jelentett az OTP-nek nemcsak Magyarországon, de külföldön is. Mennyibe került ez az idén, és mennyibe kerülhet a jövőben?
– Magyarországon kívül Horvátországban történt egy jogszabály-módosítás, emiatt 6 milliárd forintos nagyságrendben kellett céltartalékot képeznünk. Euróra vagy kunára kell váltanunk az ügyfelek hiteleit, ezzel a horvát svájcifrank-hitelek problémája meg is oldódik. Jóval nagyobb állományunk van Romániában, ahol viszont még nem született a piac egészét érintő szabályozás. A nemzeti banknak azonban volt egy ajánlása, amelyben azt kéri az érintett bankoktól, dolgozzanak ki olyan programokat, amelyekkel segíthetik a svájcifrank-jelzáloghiteles ügyfelek helyzetét. Számos per is folyik a bankok ellen az egyoldalú szerződésmódosítások miatt, ezért próbáljuk proaktívan kezelni a problémát. Kedvezményt ajánlunk az ügyfeleknek, erre adózás után 25 milliárd forint céltartalékot képeztünk.
– Ukrajnában is vannak devizahiteleseik, ott nem várhatók hasonló lépések?
– Ukrajnában évek óta küzdünk a dollár-jelzáloghitelekkel, az elmúlt évek veszteségeinek egy része ebből adódott. Ott is készült egy javaslat a nemzeti bank és a bankszövetség bevonásával, amely jelentős kedvezményt adna azoknak az ügyfeleknek, akik tavaly még tudták fizetni a hitelüket, az idei hrivnyagyengülést viszont már nem bírták. Ez egy viszonylag kis állományt jelent a mi esetünkben.
– Az ukrán leánycég régóta veszteséges. Nem tervezik a felszámolását vagy az eladását?
– Ha eddig kitartottunk, már nincs okunk arra, hogy feladjuk. A negyedik negyedévet még egy egyszeri tétel ronthatja, mivel a faktoringcégben lévő követelésállományunkat is részletesen áttekintjük. Ha ezen túl leszünk, nagyjából minden akadály elhárul az elől, hogy ismét nyereséges legyen az ukrán leánycégünk, ha a működési környezet legalább kismértékben javulni kezd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.