BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyre kevesebb az adóelőny

Ahogy csökkennek a kamatok, és mérséklődik a személyi jövedelemadó, egyre kevesebb az elérhető adókedvezmény is a tartós befektetéseken. A tbsz-t nyitók az első évben csak gyűjtik a pénzt a számlájukon, amely lehet értékpapír- vagy betétszámla is. Normál esetben 16 (illetve jövőre már 15) százalékos adó terheli a kamatokat, ehhez járul még egy 6 százalékos egészségügyi hozzájárulás.

Utóbbi megspórolható azonban, ha a befektető magyar forint állampapírokba vagy pedig legalább 80 százalékban ilyen állampapírokba fektető befektetési alapba teszi a pénzét. A tbsz-en lévő megtakarítás után viszont három év leteltével már csak 10 százalékos szja-t kell fizetni, eho nincs, 5 év után pedig teljesen adómentesen elvihető a hozam.

Amíg 8-10 százalékos kamatok voltak, sokat lehetett spórolni a tbsz-en, egymillió forint után évente 18-22 ezer forintnyi kamatadót és ehót is beszedett az állam. A mostani 1-2 százalékos kamatok mellett viszont 2-4 ezer forint körül van már csak a közteher. Bár a tbsz-ből kockázat nélkül ki lehet szállni, a minimális adómegtakarítás sokakat eltántoríthat attól, hogy ilyen számlát nyissanak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.